Народни средства в борбата срещу кашлицата
В сезона на настинките много хора се сблъскват с неприятната кашлица. Тя се счита за първи симптом на остра респираторно-вирусна инфекция или обикновена настинка и затова, разбира се, трябва да се потърси лекар. Има обаче рецепти от традиционната медицина, които биха облекчили значително симптомите. Те са тествани във времето и все още са много популярни.
Как да облекчите кашлицата:
1. Гаргара на гърлото със сол помага при всички инфекциозни заболявания на горните дихателни пътища. Това решение премахва подпухналостта, изцелява, дезинфекцира и почиства повърхността на лигавицата. Гаргарата трябва да се извършва ежедневно и по часове. На 200 мл вода сложете една чаена лъжичка сол (обикновена или моркса). Изчакайте до пълното й разтваряне.
2. Топло мляко с мед. Сухата кашлица обикновено се появява в самото начало на заболяването. Фаринксът и трахеята се възпаляват и кашлицата се появява като отговор на раздразнението. За да се облекчи болното гърло много полезно е топлото мляко с мед. То укрепва имунната система и тялото успява да се справи възможно най-бързо с инфекцията.
3. Джинджифилът има противовъзпалително и антибактериално действие, поради което е препоръчително да се използва при лечението на респираторни заболявания. Най-ефективно с джинджифил се третира влажна кашлица, която често придружава бронхит и настинки. Във вряща вода сложете няколко резена белен джинджифил. Оставете да ври в продължение на 15 мин. Пийте три пъти на ден. Може да подправите чая с мед, прясна мента и лимон. Правете си и инхалации с него.
4. Сух джинджифил и черен пипер, смесени заедно, са традиционно средство за лечение на кашлица. Сложете на езика само малка щипка от сместа.
5. Лимонът е много добър помощник в борбата срещу кашлицата. Сварете 1 лимон на слаб огън за 10 мин., така че да омекне и да можете да изстискате повече сок от него. Изсипете сока му в чаша с 2 супени лъжици глицерин и малко мед. Взимайте си по 1 ч.л. няколко пъти на ден. Разклатете преди употреба.
При хронична кашлица
6. Мляко с куркума лекува кашлица, настинка и бронхит. Куркумата е ценна заради своя противовъзпалителен и антиоксидантен ефект. Също така има аналгетични и дезинфекционни свойства. За отхрачване вдишвайте дима от куркума на прах, нагрята в тиган. Ако смесвите 1-2 ч.л. прах от куркума с топло мляко и пиете два пъти на ден - кашлица ще отшуми в рамките на няколко дни. Можете да направите и инхалация с куркума. Хроничната кашлица може да бъде облекчена и ако държите малко парче куркума в устата си.
7. Гроздето помага при лечението на бронхит и ларингит, при хроничен фарингит и плеврит, белодробни и сърдечни заболявания и т.н. По-специално гроздето помага дори при туберкулоза. Скледващата рецепта се използва при мокра или суха кашлица и при отслабване на гласа. Шепа стафиди се киснат в 300 мл гореща вода за 3-5 минути. След като сместа се охлади може да добавите и сок от лук. Пийте от отварата три пъти на ден. Пресен сок от червено грозде, подсладен с чаена лъжичка мед, също е добър начин за лечение на дълбока гръдна кашлица.
8. Чесънът и неговите лечебните свойства са били забелязани още от древни времена. Той съдържа различни микроелементи, витамини и природни вещества, които са прототип на антибиотиците, тъй като продуктът съдържа алицин - естествен антисептик. Смесете сок от 2 глави чесън, 1 лимон и малко мед. Взимайте по 1 супена лъжица на ден. Тази рецепта помага не само при кашлица, но и за укрепване на имунитета. Можете да приготвите и чесън с мляко. Оставете да заври 1 чаша мляко и сложете в него 3 цели скилидки чесън. Гответе докато омекнат и стрийте. Леко охладете напитката и добавете мед по вкус. Пийте по 1 чаша на ден. С чесъна трябва да внимават бременните жени, да не се дава на деца под 3 г. а ма деца до 12 да се дават дозите наполовина.
9. Градинският чай е използван от древни времена и не е загубил популярността си дори и днес. Това растение има бактерициден и противовъзпалителен ефект, облекчава възпалението и спазмите, има антибактериален и антисептичен ефек, премахва храчките и кашлицата. В чаша вода добавете 1 супена лъжица сушени билки и варете 5-6 минути. Пийте преди лягане половин чаша 1 път на ден за поне 1 седмица. При деца дозата се намалява 2 пъти. Може да сварите градинския чай и с мляко и мед. Използвайте и за инхалации.
При всички случаи отново напомняме да се обърнете към лекар, да пиете много течности, да проветрявате и да овлажнявате въздуха. Спирайте сухата кашлица навреме, а на влажната помагайте, за да отхрачите по-лесно, насъбралите се секрети.
Източник: ABC Fact
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.