ЕП: Шенгенското пространство e на кръстопът

ЕП: Шенгенското пространство e на кръстопът

Шенгенското пространство е на кръстопът, гласи един от водещите изводи в Първият годишен доклад за функционирането на Шенгенската зона. Той беше представен и обсъден от депутатите в Европейския парламент в Страсбург.

Членовете на ЕП отново заявиха подкрепата си за незабавно присъединяване на България и Румъния към Шенген, съобщава Информационното бюро на ЕП. Те призовават Съвета да одобри присъединяването на двете като пълноправни членове на Шенген.

Държавите членки на ЕС трябва "да насърчават взаимно доверие в доброто функциониране на Шенгенското пространство, сътрудничество и солидарност", препоръчва докладът. Той бе приет с 439 гласа "за" срещу 157 "против" и 80 въздържали се.

Шенгенското споразумение е сключено между 26 държави с цел премахване на паспортния и други видове контрол по общите граници. То разглежда основните недостатъци при изпълнението на Шенгенското право. 

Евродепутатите днес осъдиха за пореден път въвеждането на вътрешни гранични проверки, поради недостатъците в общата европейска система за убежище и липсата на политическа воля, солидарност и сътрудничество. "Голяма част от въведените гранични проверки са нито необходими, нито пропорционални и поради това незаконосъобразни", подчертава текстът.

Понастоящем 6 държави прилагат граничен контрол: Франция, Австрия, Германия, Дания, Швеция и Норвегия.

Евродепутатите също така категорично осъдиха изграждането на физически бариери, включително огради, между държавите членки.

Следващи стъпки за развитие са следните:

  • необходимост от постоянни, солидни и ефективни реакции от страна на Съюза по отношение на морските операции за издирване и спасяване, за да се предотвратят нови загуби на човешки живот;
  • компетентните органи на държавите членки трябва да събират информация и статистически данни относно начина, по който се управляват средствата на национално ниво и възможностите, свързани с граничния контрол;
  • държавите членки трябва да гарантират бързи и ефективни процедури за връщане на мигранти при пълно зачитане на основните права и при хуманни и достойни условия;
  • прилагане на решение за връщане на мигрант, взето от друга държава членка, вместо да се взема ново решение за връщане или изпращане на нередовен мигрант в първата държава членка, в която е бил регистриран;
  • осигуряване на адекватна инфраструктура, настаняване и добри общи условия за живот за всички кандидати за убежище, особено непридружените непълнолетни лица и семействата с непълнолетни лица, както и жени в уязвимо положение;
  • реформа на Шенгенската информационна система (ШИС) по отношение на: защита на деца в риск или изчезнали деца, незабавния и задължителен обмен на информация относно тероризъм и задължителния обмен на информация относно решенията за връщане.

Евродепутатите подчертават, че през последните няколко години ЕС е приел мерки за укрепване на Шенгенското пространство, като въвеждането на систематични проверки при влизане и излизане по външните граници на ЕС от Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Frontex) за граждани на държави извън ЕС и за европейски граждани, както исистемата за регистриране на влизане и излизане.

„Шенгенското пространство означава свобода на движението. То е в основата на европейското гражданство. Този доклад представя за пръв път гледната точка на Европейския парламент относно състоянието на Шенген. За съжаление, диагнозата не е добра. Трябва да върнем Шенген обратно на гражданите на ЕС. Нашето послание към държавите членки е силно: те трябва да приложат всички наши закони, не само тези, които поискат“, отбеляза докладчикът Карлуш Куелю (ЕНП, Португалия). 

Изчислено е, че разходите при неприлагането на Шенгеското споразумение за период от 2 години във всички държави биха варирали между 25 и 50 милиона евро. В случай че всички държави отново въведат постоянен граничен контрол, то разходите за 10 години биха достигнали 100 – 230 милиарда евро.

Според Транснационалния институт (ТИ) европейските държави са построили повече от 1200 км стени и огради по границите на стойност поне 500 милиона евро. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ