Франция готви „План за устойчивост” в подкрепа на бизнеса и домакинствата

Франция готви „План за устойчивост” в подкрепа на бизнеса и домакинствата

Франция излиза с „План за устойчивост“ за предприятията, засегнати от войната в Украйна, и домакинствата. Той е резултат от широк обществен дебат с участието на представители на бизнеса и синдикатите. Очаква се тази седмица френският министър-председател Жан Кастекс да обяви пакета от мерки в отговор на инфлацията, която допълнително бе стимулирана от военната инвазия. Това съобщи новинарският сайт The Connexion.

„Пакетът от мерки е отговор за всеки, засегнат от кризата във Франция. Подготвяме се за различни сценариr, включващи прекъсвания на тока, покачване на цените… защото не можем да предвидим какъв ще бъде отговорът на Русия на наложените санкции”, посочи Бруно Льо Мер, министър на икономиката пред BFMTV. Той добави, че правителството идентифицира всички сектори, засегнати от геополитическата криза, като авиация, земеделие, автомобилна индустрия и изследванията на космоса.

Икономическите мерки, които сега планира кабинетът, няма да са със същия обхват като тези, свързани с пандемията, според премиера Кастекс, който подчерта, че през 2020 г. страната е загубила 8% от БВП.  

Потенциалните мерки на неговия кабинет разкрива вестник Le Parisien. Те включват:  

- нов бонус за компенсация на инфлацията – ще бъде насочен към нарастващите цени на горивата. Такъв вече е предоставена на около 38 милиона души с доходи под 2000 евро на месец;

намаляване на данъците върху горивата -  сега той представлява около 60% от цената, която потребителите плащат на бензиностанцията;  

- удължаване на замразяването на тарифите за газ до края на 2022 г. вместо до първоначално обявената дата 30 юни. Досега предприятията бяха изключени от тарифния таван, но някои от тях, които зависят силно от суровината, ще бъдат включени в мярката. Удължаването на срока ще струва на държавата 10 милиарда евро.

Инфлацията във Франция достигна 4,1% през февруари в сравнение с 3,3% през януари, според Евростат , подхранвана от поскъпването на енергията (31,7% спрямо 28,8 на сто през януари), храните, алкохола и тютюна“, сочи статистиката.

Цените на горивата са се повишили с около осем евроцента за литър през последната седмица, сочи анализ на Carbu.com. Бензин SP98 струва 1,98 евро за литър, SP95 – 1,93 евро, а дизелът е 1,89 евро. На някои бензиностанции цените вече надхвърлят 2 евро за литър.

Поскъпването на храните е неизбежно, вследствие на войната в Украйна и Русия, които осигуряват една четвърт от световната търговия, смята Мишел Едуард-Леклер – един от мениджърите на веригата супермаркети Leclerc, цитиран новинарския сайт Franceinfo.   Според него дефицит няма да се усети скоро във Франция, тъй като страната разполага с достатъчно запаси, но инфлацията, причинена от санкциите за Русия, ще се усети през следващото лято.

Очаква се инфлацията във Франция да се ускори и да достигне 5%, провокирана от растящия тренд при горивата. Около 17% от доставките на газ в страната са от Русия. Независимо от това, че тя е далеч по-малко зависима, отколкото Германия (55-60% вноса на газ), изпълнителният директор на Engie Катрин Макгрегър счита, че „без руски газ страната ще влезе в екстремна ситуация“. Основният доставчик на газ за Франция е Норвегия, но страната търгува и с Холандия, Алжир и САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ