7 уловки на съзнанието, които ни пречат да решаваме проблеми

7 уловки на съзнанието, които ни пречат да решаваме проблеми

Съществуват 7 особености на съзнанието, които оказват най-голямо негативно влияние върху нашите способности за анализ и решаване на проблеми. Така твърди бившият анализатор на ЦРУ Морган Джоунс в книгата си „Решаване на проблеми по наръчниците на спецслужбите.”  Повечето от тях не се поддават на контрол и промяна. Но, поне може да ограничим щетите и да допускаме по-малко грешки ако сме наясно кои са те.

1. Емоционален компонет

Не е тайна, че емоциите пречат на логичното мислене. И често вземаме необмислени решения спонтанно. Човекът е емоционално същество и чувствата потискат нашата способност да разсъждаме логично. Това е неизбежно. Но има лесна рецепта за противодействие – ако чувствата бушуват във вас, отложете за известно време вземането на решение.

2. Подсъзнателен стремеж към опростяване

Склонни сме да вярваме, че ако се концентрираме изцяло върху даден проблем, контролираме умствените си процеси и ще можем да решим въпроса максимално конструктивно. Уви, не е така. Нашето подсъзнание се стреми към опростяване въз основа на усвоени в хода на порастването и житейския опит шаблони на мислене, наслоените обществени представи и т.н., което влияе негативно на рационалното мислене. Мозъкът попада в капан, за който дори не подозираме. Психолозите наричат това рефлекторно действие, а Морган Джоунс — „подпрограма, метод на „срязване на ъгъла”. С две думи, щом процесът на вземане на решения се опростява, той не бива да се контролира.

Ние не вземаме решения – мозъкът го прави автоматично, избирайки най-краткият път. И не е възможно да научиш разума да работи по друг начин. Подсъзнателният стремеж към опростяване въз основа на формирани представи и мисловни клишета се проявява постоянно – в предразсъдъците, в прибързаните изводи, в прозренията, в интуицията.

3. Призмата на шаблоните

Разумът инстинктивно възприема света през призмата на шаблоните, пише Морган Джоунс. Например, лицата на хората са един такъв шаблон – познаваме тези, които сме виждали по-рано.

Разумът намира познатия шаблон, а след това предава на съзнанието ни име или пък информация, свързана с този шаблон. Ето още един пример: когато угасне токът вкъщи, не изпадаме в паника, защото вече сме се сблъсквали с такава ситуация и знаем, че електричеството пак ще се появи.

Тази особеност на съзнанието от една страна ни помага да живеем нормално, а от друга ни принуждава спешно да се „хванем” за шаблон, който ни се струва познат и да правим неверни изводи. Ето така шаблонността определя расовите, етническите и други подобни предразсъдъци.

4. Предубеждения и лъжливи предположения

Какво са предубежденията? Подсъзнателна увереност, задаваща тон на нашето поведение и определяща нашите реакции. Предубежденията се формират неосъзнато, затова и всеки ги има. Не са чак толкова лоши, колкото сме свикнали да смятаме, че са. Благодарение на тях, лесно повтаряме привични действия – като това, да ядем супа с лъжица например.

Проблемът настъпва, когато игнорираме нова информация, която не отговаря на нашите предубеждения. И така, без да забележим, предубежденията унищожават обективната истин.

5. Стремежът да намираме обяснение на всичко

Стремим се да си обясним всичко, което ни обкръжава. И макар тези обяснение не винаги да са верни, те ни помагат да се справим с опасности, да оцеляваме като биологичен вид. Но, понякога тази ни черта ни води до задънена улица: намерим ли веднъж обяснение на нещо, не мислим вярно ли е или не. Не се опитваме да осмислим критично своята версия и да я сравним с възможни и съществуващи алтернативи

6. Игнориране на противоречия

Когато се фокусираме над едно от възможните решения, ние отхвърляме всички останали. Възприемаме само онези факти, които потвърждават нашето мнение. В това отношение мозъкът работи еднакво при всички – отстоявайки своята позиция, не винаги сме готови да погледнем и от друга страна. И губим обективност.

7. Склоността да се придържаме към неверни убеждения

Много от убежденията, които са ни особено скъпи, са погрешни. Ако не искаме да възприемаме действителността, убеждаваме сами себе си, че това не е истина. Стремежът да се придържаме към неверни убеждения е разрушителен за способността ни да анализираме ситуации и да решаваме проблеми.

Източник: Little Things

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ