9 пречки, които сами си поставяме по пътя към успеха

9 пречки, които сами си поставяме по пътя към успеха

Всички знаем,  че за постигането на успехи са нужни много труд и постоянство. Но има и друг фактор, който често остава пренебрегван - умствената и емоционалната сила.

Както при повечето човешки черти, процесcj на усвояване на тази характеристика е лесен за някои и много труден за други, но в крайна сметка, всеки може да работи върху изграждането и развитието на умствена сила и издръжливост.   

За да подсилите вашата психическа и емоционална устойчивост, трябва да сте готови да погледнете критично на начина си на живот, за да разпознаете нещата, върху които трябва да работите и тези, които трябва просто да забравите.

Това са 9 от най-големите пречки, които сами си поставяме, по пътя към успеха.

1. Завистта

Тя е свързана с желанието или да притежавате това, което другите имат, или да се надявате те да го загубят. Да се интересувате повече от чуждото благополучие, вместо от вашето собствено. Колкото повече се съсредоточите върху това, което имате, а не това, което ви липсва, толкова по-щастливи ще бъдете. 

Завистта е илюзорно чувство, което ви кара да вярвате в заблуди. В края на краищата, чуждият успех не ви отнема нищо и няма никаква причина да ви кара да се чувствате зле. 

2. Перфекционизъмът

Той е форма на самонараняване от най-висок клас. Истината е, че перфекционизмът не е стремежът към най-доброто възможно представяне, а олицетворение на най-суровия и взискателен  вътрешен глас от вашето съзнание, който ви казва, че никога няма да сте достатъчно добър, без значение колко усилия и труд влагате в своята работа.

Перфекционизмът не само пречи на успеха, но и води до безпокойство, депресия и подценяване на най-добрите ни постижения.    

3. Сравняването

Успелите хора не се сравняват с другите. Те знаят, че това е загуба на време и енергия, защото всеки човек е различен и сам по себе си уникален. Вместо това, сравнете настоящето си състояние с това от вашето минало, за да видите до къде сте стигнали, и с желаното от вас бъдеще, за да прецените по кой път да поемете.

4. Обвиняването

Нашият живот, нашите успехи и постижения са това, което самите ние сме направили. Прехвърлянето на вината върху някой друг, когато нещата не вървят, е голяма грешка.

Вместо да обвинявате другите за вашите трудности и несполуки, използвайте това време и енергия, за да намерите решение на проблемите. Прехвърлянето на вината е чисто и просто един мързелив начин за осмисляне на вашите неуспехи и грешки.

5. Съмнението

Всеки път, когато изпитате съмнение в собствените си възможности, просто си припомнете колко далеч сте стигнали, припомнете си всички препятствия, пред които сте се изправили, всички битки, който сте спечелили и всички страхове, които сте преодолели. Не позволявайте тази несигурност да ви закотви на едно място и да попречи на вашето развитие и растеж. Повярвайте в себе си.  

6. Страхът

Ако се страхувате от провалите, най-вероятно изпитвате страх и от поемането на инициатива и предприемането на действия. Страхът е начинът, по който мозъкът ни казва, че пред нас е застанало нещо важно, с което трябва да се справим. 

Рисковете и опасностите са истински, но да се отдадеш на страха е избор. Ако изберете да го преодолеете, ще продължите напред по-силен, по-мъдър и по-умен от всякога.

7. Разсейването

Около нас постоянно има неща, които могат да ни разсеят. Изкушения, които са само на няколко крачки или няколко клика разстояние.  Ако искате да постигнете успех, трябва да ограничите разсейването и да засилите вашата концентрация. 

Вместо да се фокусирате върху моментното удоволствие, открийте дълбокото удовлетворение, което идва от поддържанетто на едно стабилно ниво на ангажираност и завършването на предизвикателни задачи. Не позволявайте на външния шум да заглуши вътрешния ви глас.

8. Безопасността

Повечето хора биха казали, че не се разкайват за нещата, които са направили, но че съжаляват за възможностите, които са подминали. Постоянното повтарянето на въпроса „Ами ако?“ може да нанесе трайни щети. Животът е твърде кратък, за да посрещате сутринта със съжаление и разкаяние. Ако искате да успеете, бъдете смели и поемайте рискове.  

9. Отлагането

Отлагането определено е най-често срещания начин, по който човек съботира собственото си развитие.  Всеки ден, прекаран в отлагане е ден, в който се притеснявате и тревожите за нещата, които  така или иначе трябва да бъдат свършени.

В крайна сметка се стига до там, че вие отлагате за утре това, което е трябвало да завършите вчера. Дисциплинирайте се и прогонете отлагането от вашия начин на живот, по този начин ще прескочите една от най-големите пречки по пътя към успеха.  

Лоли Даскал, президент и изпълнителен директор на консултантската фирма Lead From Within, за Inc.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ