Не става само с идеи!

Не става само с идеи!

Не става само с идеи!

Основателят на Facebook Марк Зукърбърг спечели първият си милиард на 23 годишна възраст. С времето той успя да изгради технологична империя, водена от социална мрежа, която свързва повече от 2,7 млрд. души по света.

Зукърбърг определено е сред най-влиятелните хора на планетата. Той може да бъде вдъхновяващ, но и не по-малко плашещ пример за начинаещите предприемачи, които надали ще имат шанс да постигнат подобен успех за толкова кратко време.

Шефът на Facebook обаче обича да напомня на хората, че гениалността не е нито единственият, нито най-важният атрибут за постигането на успех.

„Хората смятат, че за иновацията е необходима само добра идея, но бързата реакция и опитването на много неща са не по-малко важни“, казва той.

Успехът не опира само до идеите

Зукърбърг предупреждава младите предприемачи да не бъдат заслепявани от известни истории за успех и легендарни подвизи, при които геният на един човек променя света. По думите му идеята за съществуването на един единствен момент, в който човек си казва „Еврика!“ и стига до революционна иновация е „опасна лъжа“, която подкопава самочувствието на хората и им пречи да започнат работа по своите идеи.

Разбира се, стигането до някаква вдъхновяваща реализация е добра отправна точка, но тя далеч не е най-важното. По-важно е идеите да бъдат реализирани подобаващо чрез добро изпълнение. Това включва тестването на различни идеи и продължаването напред с проекти, които не отговарят напълно на първоначалните ви виждания.

Въпреки това много хора не предприемат действия, защото се страхуват от провал. Ако обаче чакате някаква перфектна идея, подкрепена от безгрешен бизнес план, просто да се появи от нищото и да падне в скута ви, ще има да чакате. Вероятността да направите грешка и да се провалите при първия си опит е голяма, но в това не е причина да се откажете.

Facebook е добър пример за проблемите на първоначалните идеи.  В началото Зукбърбърг е искал да създаде Facemash – платформа, която да позволи на студентите в Харвардския университет да оценяват своите колеги по привлекателност. Този проект обаче му носи проблеми с администрацията на университета, тъй като той нарушава редица правила. Това принуждава Зукърбърг да преосмисли подхода си.

Идеите се избистрят с времето и практиката. Опитайте да гледате на грешките като на възможности за отделяне на идеите, които работят, от онези, които не струват.  Ако можете да идентифицирате някакъв проблем при тестването на дадена идея, можете да създадете креативни и практични решения на този проблем и да подобрите цялата концепция.

Как да стартирате проекта си

Съветът на Зукърбърг е да се постараете да пренесете нещата от идейната сфера в реалния живот. Това означава да създадете план и да започнете да В хора, които да ви помогнат с реализирането на вашата визия. Няма смисъл да се преструвате, че можете да направите всичко сами. Трябват ви хора с различни умения, познания и идеи, които да поставят под въпрос вашите решения, а не да се съгласяват с всяка ваша дума.

Важно е обаче всички да бъдат на една страница по отношение на общата стратегия, на която се базира вашия проект. Малките детайли могат да бъдат изгладени на по-късен етап, но основата трябва да бъде стабилна.

Фантазията за постигане на самостоятелен успех чрез чудодейно вдъхновение е рецепта за разочарование. Ако възприемете по-практичен към превръщането на вашите идеи в реалност, имате шанс за истински успех.

..............

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Редактор: Георги Георгиев

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ