Американски изследователи са посетили корейска мина в търсене на алтернативи на Китай при критичните ресурси

Американски изследователи са посетили корейска мина в търсене на алтернативи на Китай при критичните ресурси

Изследователи от правителството на САЩ наскоро посетиха южнокорейска мина, за да оценят напредъка към увеличаване на доставките на волфрам от райони извън Китай, съобщи операторът на мината, цитиран от СИ Ен Би си.

Мината собственост на дъщерно дружество на базираната в Канада Almonty Industries, трябва да възобнови дейността си тази година. Волфрамът е изключително твърд метал, използван за производство на оръжия, полупроводници и промишлени машини за рязане.

Тъй като Китай доминира над 80% от веригата за доставки на метала, Almonty твърди, че мината потенциално може да произвежда 50% от останалата част от доставките на волфрам в света.

САЩ не са добивали волфрам с търговска цел от 2015 г., според последния годишен доклад на Геоложката служба на САЩ - правителствена агенция, която анализира наличието на природни ресурси.

Четирима учени по минерални ресурси посетиха мината „Сандон“ в пътуване, водено от Шон Сун, помощник-началник в Националния информационен център за минерали на агенцията, се казва в съобщението.

Геоложката служба на САЩ ще направи „значителна актуализация“ на оценката си за мината в своя доклад за 2025 г., който трябва да бъде публикуван през първите три месеца на следващата година.

Администрацията на Байдън идентифицира критични минерали и обяви мита върху волфрам и други като част от по-широко усилие за укрепване на националната сигурност.

„От 35-те минерални суровини, считани за критични от Министерството на вътрешните работи, Съединените щати са разчитали 100 процента на чуждестранни източници за 13 от тях през 2019 г.“, според Геоложката служба на САЩ.

Almonty посочи, че ще похарчи най-малко 125 милиона долара, за да отвори отново мината „Сандон“, която беше затворена през 90-те години.

През последната година и половина Китай започна да използва влиянието си в части от глобалната критична верига за доставка на минерали, за да контролира износа.

Досега Пекин е избягвал каквито и да е ограничения за волфрама. Но предстоящите правила за ограничаване на износа на подобен метал, наречен антимон, повишиха очакванията, че волфрамът скоро ще бъде обект на повече китайски експортни ограничения.

„Ако Доналд Тръмп спечели президентския пост в САЩ и изпълни заплахата си за драстично повишаване на митата върху Китай, Пекин може да отговори с нов контрол върху износа на критични минерали или да разгърне по-силно съществуващия контрол“, коментира  Габриел Вилдау, управляващ директор на консултантската фирма Teneo.

„Китайските регулатори могат също така да прилагат контрол избирателно, отказвайки минерали на определени чуждестранни компании, за които се смята, че подкрепят програмата на Вашингтон за технологично ограничаване“, добави той.

По думите му Министерството на енергетиката на САЩ вече е отпуснало 151 млн. долара безвъзмездни средства за насърчаване на вътрешния добив и обработка на критични минерали.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ