Бизнес перспектива: Модулните къщи бяха приветствани като решение на жилищните кризи. Но секторът изпитва затруднения

Бизнес перспектива: Модулните къщи бяха приветствани като решение на жилищните кризи. Но секторът изпитва затруднения

Бизнес перспектива: Модулните къщи бяха приветствани като решение на жилищните кризи. Но секторът изпитва затруднения

Идеята за използване на предварително сглобени компоненти в жилищното строителство далеч не е нова. Съвременните версии на модулни жилища обещават по-бързо и по-устойчиво решение на жилищните кризи, според експерти. Но секторът вижда по-добро възприемане в някои страни в сравнение с други, където не е успява да се развие, като например Обединеното кралство.

Скоростта е само едно предимство, което модулните къщи предлагат в сравнение с традиционното строителство - фактор, който е ключов в страни като Обединеното кралство, които продължават да се сблъскват с недостиг на достъпни жилища.

Фактът, че модулните жилища се правят в контролирана фабрична среда, означава, че се генерират по-малко отпадъци, а същевременно с това се създават и по-енергийно ефективни домове. Андрю Шепърд, управляващ директор на британския модулен разработчик TopHat Communities, каза пред Си Ен Би Си, че фабриката на фирмата е изпратила „нула отпадъци на депото“ през последните три години.

Изграждането на цели секции на едно място също означава по-малко пътувания за доставка до обектите, обясни Шепърд. Доклад от 2022 г. на индустриалната група Make UK Modular подчертава, че са необходими 80% по-малко движения на превозни средства за разработване на обекти с модулна части. Друго проучване на академици от университета в Кеймбридж и Университет на Единбург Нейпиър, публикувано през 2022 г., установи, че модулното жилищно строителство може да доведе в 45% по-малко въглероден въглерод. Това се отнася до емисиите, генерирани в строителния процес, включително производството и транспортирането на материали.

Труден бизнес

Въпреки тези предимства, секторът претърпя редица неуспехи през последните години и остава относително неразвит в Обединеното кралство и САЩ.

През януари беше съобщено, че британската фирма Modulous е влязла в ликвидация, след като не успя да намери купувач. Миналата година в Обединеното кралство Ilke Homes се срина, докато Legal & General решиха да закрият своята фабрика за модулни жилища. Един от най-известните провали в сектора беше подкрепената от SoftBank Katerra в САЩ, която обяви фалит през 2021 г.

Джонатан Пинкс, професор по устойчив бизнес в Кралския колеж в Лондон, подчерта, че част от предизвикателството пред фирмите за модулно строителство е, че първо трябва да похарчат пари за изграждането на фабрика, в която да конструират модули, и след това трябва да имат проектите в процес на подготовка, за да покрият тази инвестиция.

Той предположи, че това представлява по-голяма трудност в съчетание с насрещните ветрове, които също засегнаха по-широкия строителен сектор, включително по-високи разходи за енергия и лихвени проценти, както и криза на разходите за живот в много нации, което кара хората да се въздържат от покупката на жилище.

„И ако след това не можете да спечелите от пазар, който всъщност върви нагоре, а вместо това пада, тогава проблемът е просто, че фирмите не могат да си върнат пари достатъчно бързо и

Данни от Службата по несъстоятелност на Обединеното кралство, публикувани през януари, показаха, че строителната индустрия е претърпяла най-голям брой случаи на несъстоятелност от всеки сектор в Англия и Уелс през 2023 г., като 4371 компании са фалирали. Това се равнява на почти един на всеки пет компании, изпаднали в неплатежоспособност.

Лидерите в модулното производство

Швеция и Япония са страните, посочени като лидери в сглобяемото производство. Savills Research подчерта през 2020 г., че 45% от домовете в Швеция са построени с помощта на строителство извън обекта. В Япония се казва, че модулно строителство е използвано при изграждането на 15-20% от новите домове, като това се равнява на между 150 000 и 180 000 домове годишно.

За сравнение, доклад на Make UK Modular, публикуван миналата година, показа, че в Обединеното кралство се строят повече от 3000 модулни домове годишно, въпреки че има капацитет за изграждане пет пъти повече. Междувременно в доклад на McKinsey & Company от 2023 г. се отбелязва, че по-малко от 4% от сегашния жилищен фонд в САЩ е построен с помощта на модулни методи.

В Швеция един от основните играчи в това пространство е BoKlok, която е съвместна собственост на строителната фирма Skanska и компанията за жилища и мебели Ikea. Тя съществува от средата на 90-те години.

Шепърд посочи, че Швеция също „не е страна, в която можете да строите 12 месеца в годината“.

„Те имат много тежки зими с ограничена дневна светлина, така че има стимул да се търси алтернативен строителен процес, който да накара хората да работят през цялата година, да доставят къщи в необходимия обем“, обясни той.

Валънтайн-Селси, ръководител на европейски изследвания и консултации в Savills Research, каза, че в Япония също има разлика в подхода към жилищните сгради. „В Япония стойността на сградата се амортизира за около 30 години, така че до края на този срок вие някак си я събаряте и възстановявате, защото е безполезна“, обясни той, правейки новите строителни методи полезни, като се има предвид, че доставката на нови домове е по-висока.

Оптимистична перспектива

Разглеждайки тези примери, могат ли методи като модулния да помогнат за справяне с недостига на достъпни жилища в Обединеното кралство?

Сегашното правителство на Обединеното кралство има за цел да строи 300 000 жилища годишно, но през 2022-23 г. са построени 234 400. Кийр Стармър, лидерът на опозиционната Лейбъристка партия в Обединеното кралство, обеща да построи 1,5 милиона жилища в рамките на петгодишен мандат, ако неговата партия спечели изборите.

„Това са 300 000 къщи годишно и има нулев шанс... това да се случи, ако не се възприеме някакъв различен подход“, каза Шепърд.

Гледайки напред, Валънтайн-Селси посочва, че е „оптимист“ в своята перспектива за модулния сектор. „Мисля, че вероятно ще видим възобновено възприемане през следващите пет до 10 години“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ