Данъчни измами ощетяват бюджета с около 1 млрд.лв. годишно

Данъчни измами ощетяват бюджета с около 1 млрд.лв. годишно

Около 1 милиард лева губи държавният бюджет годишно от данъчни измами, съобщи заместник-министърът на финансите Людмила Петкова пред БНР. От тях, между 200 и 300 милиона лева от тях са от измами с данък "Добавена стойност", уточни тя.

Eдна от набелязаните мерки срещу ДДС измамите е обратно начисляване на данъка върху добавената стойност, което се предвижда да бъде въведено от октомври тази година за зърнените и техническите култури. До края на годината би трябвало да се усети ефекта от тази мярка, коментира зам.-министър Петкова и даде конкретен пример как в момента става източването:

"Производителят издава фактура без ДДС. Продава на регистрирано лице по ДДС, който е търговец. Търговецът с протокол си начислява ДДС, продава на мелничния комбинат. Продава зърното, във фактурата не начислява ДДС и мелничният комбинат с протокол начислява ДДС, тъй като той купува зърнена култура. При преработката на зърнената култура на брашно, когато мелничният комбинат продава брашното, във фактурата начислява ДДС".

След въвеждането на механизма Министерството на финансите ще направи проверки за приложението му, заедно с Националната агенция за приходите и Националната служба по зърното.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Топ 5 бизнес книги, изисквани за прочит от Харвардския университет
Посланието на европейските лидери към Тръмп: Подкрепата за мира означава подкрепа за Украйна
Най-големият музикален фестивал в Румъния генерира 120 млн. евро приходи за общината организатор
Reuters: Разговорите между Путин и Зеленски може да се проведат в Унгария
Хамас е приела споразумението за прекратяване на огъня в Газа
Времето: Жълт код за обилни валежи в 12 области в страната
Броят на новорегистрираните фирми в ЕС расте почти три пъти по-бързо от този на фалиралите
Румен Драганов: Българският турист е все по-активен, но не винаги почива в хотелите