Гръцкият референдум отблъсна китайските инвестиции от Европа

Гръцкият референдум отблъсна китайските инвестиции от Европа

Китай заяви, че не може да се ангажира да инвестира в Европейския Фонд за финансова стабилност (EFSF), докато ситуацията в Гърция не се изясни, предава BBC. Европейските лидери се надяваха, че Китай ще купи EFSF облигации и ще инжектира капитал във финансовите пазари в региона.

Привличането на свежи пари от страните от БРИК в EFSF е част от трите направления на спасителен план, който беше набелязан след инфарктни преговори миналата седмица в Брюксел за решаване на кризата с държавния дълг на еврозоната. Миналата седмица лидерите на еврозоната се съгласиха да удвоят размера на EFSF до 1 ммлрд. евро.

Европейските лидери търсят инвестиции от Китай, която има 3,2 млрд. долара резерви в чуждестранна валута.

"Фондът не е установил все още инвестиционните си възможности, така че ние все още не можем да говорим по въпроса за инвестиране", казва Джу Гуангао, заместник-министър на финансите на Китай. Миналата седмица Клаус Реглинг, главен изпълнителен директор на EFSF, пътува до Пекин в опит да убеди лидерите на страната да инвестират във фонда.

Китай има интерес да помогне на Еврозоната, тъй като регионът е важен за нейния износ. Въпреки това, решението на правителството на Гърция да проведе референдум за спасителния пакет принуди китайското правителство да предприеме по-предпазлив подход. "Подобно на нашите европейски приятели, ние не очаквахме гръцкият референдум", каза г-н Джу.

"Това е самостоятелно решение, взето от Гърция. Надявам се, че този период на несигурност ще бъде ограничен", добави той. Френският президент Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел призоваха Гърция да реши дали иска да продължи да бъде част от еврозоната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ