Датската полиция иска забрана на анонимността в интернет

Политика за бисквитки

Полицията в Дания поиска от парламента в страната да приеме закон, който слага край на възможността на гражданите да сърфират в интернет анонимно. Според датския блог Computerworld Denmark предложението цели да помогне на органите на реда в разследванията им, свързани с борбата с тероризма.

Ако такъв закон бъде приет, датската полиция ще може да разбира непрекъснато колко часа хората прекарват в интернет, в кои сайтове влизат и какви коментари оставят в мрежата, отбелязва „Хъфингтън Поуст”. Спецслужбите в Дания предлагат обществените места с безжичен интернет като кафенетата, гарите и библиотеките, да изискват официално ID от потребителите, преди да им позволят да получат достъп онлайн. Освен това компаниите ще трябва да регистрират и проверяват идентичността на потребителите преди да им разрешат интернет достъп. Както и да съхраняват записи на техните включвания и вписвания в мрежата.

Предложението разпали поредица от дебати, свързани с личното пространство на хората. Мнозина в Дания се противопоставят на идеята, смятайки че тя ще превърне живота им в подобен на този в сюжета на книгата „1984” на Оруел. Други смятат, че реалната самоличност и интернет самоличността на хората трябва да се едни и същи и всяко разминаване между тях е индикатор за асоциално поведение.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Тестът с вестник на Уорън Бъфет, който може да спаси мениджърите от фатална грешка
На днешната дата, 2 август. Рождениците днес
Новите AI регулации в ЕС влизат в сила от 2 август. Какво трябва да знаем?
Стратегии, които ще ви помогнат да се отървете от досаден разговор
Проблемът, който повечето компании за електронна търговия не осъзнават
Милиони безработни и криза за таланти - защо работодателите не намират хора, а много млади висшисти трудно започват кариерата си?
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността