8000 балона полетяха над Берлин в годишнината от падането на Стената
Около 8000 хелиеви балона бяха пуснати в нощното небе над германската столица Берлин снощи в рамките на частванията по повод 25-годишнината от падането на Берлинската стена. Стотици хиляди хора се събраха на различни места в града, за да наблюдават как балоните се носят нагоре, докато симфоничен оркестър и хор изпълняваха Одата на радостта от Бетовен.
Градът вчера бе обхванат от празнично настроение, с множество тържества и церемонии, каквито не е имало до момента по повод падането на Стената. Германският канцлер Ангела Меркел коментира, че това историческо събитие е показало на света, че мечтите могат да се сбъдват, съобщава Би Би Си. В тържествата участваха и президентът Йоахим Гаук, както и други германски политици, наред с множество високопоставени гости от чужбина, допълва немската агенция ДПА.
Гаук посети мемориалния комплекс на улица "Бернауер", където е запазен фрагмент от стената. Там се състоя церемония с полагане на цветя в памет на загиналите при опит за бягство на Запад и беше отслужена литургия в близката църква.
В изложбените зали на комплекса канцлерът Меркел откри постоянна експозиция "1961-1989 Берлинската стена", съобщава БТА. После тържествата продължиха в концертната зала на площад "Жандарменмаркт", където имаше тържествено събрание с участието на президента и канцлера.
Нa състоялата се в събота в Берлин ежегодна международна научна конференция "Падането на стените" канцлерът Меркел заяви, че преди 25 години хората в Берлин са сътворили история.
"Невъзможно е задълго да бъде потискан човешкият стремеж към свобода", каза тя и добави, че е "необходимо мъжество, за да придобиеш свободата, но е необходимо и мъжество, за да я ползваш".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Перспективата за живот на луните на Сатурн се увеличава след направено откритие
Любопитно |Великобритания подсилва войските си с нова служба от ветерани и резервисти
Свят |Белият дом предлага всеобхватно споразумение на университетите, за да получат предимство при финансирането
Свят |Shein планира първите си постоянни магазини във Франция, но разгневи местните търговци
Компании |Аукционна къща Christie's излага на търг шедьовъра „Зимното яйце“ на Фаберже
Бизнес |Гърция сваля цените на 1000 стоки от първа необходимост в супермаркетите
Икономика |Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Земетресение разлюля София
България | Advertorial |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Първи сняг на Витоша. Столична община опесъчава пътищата (Снимки)
Общество |Започва плановият 90-дневен ремонт на топлопреносната мрежа в "Дружба" 2
ЕС |Ледниците в Швейцарските Алпи са намалели рязко за последните 12 месеца
Наука и Здраве |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.