Япония изпадна в рецесия, вече не е третата най-голяма икономика в света

Япония изпадна в рецесия, вече не е третата най-голяма икономика в света

Япония изпадна в рецесия, вече не е третата най-голяма икономика в света

Япония загуби мястото си на третата по големина икономика в света след Германия, след като азиатският гигант неочаквано изпадна в рецесия, пише Си Ен Би Си.

Някога втората по големина икономика в света, днес Япония отчете две последователни тримесечия на икономическо свиване - спад от 0,4% на годишна база през четвъртото тримесечие, който последва понижение от 3,3% през третото тримесечие. Данните за брутния вътрешен продукт на страната за четвъртото тримесечие рязко се разминаха с прогнозите за ръст от 1,4% на икономистите, анкетирани от Ройтерс.

Две последователни тримесечия на свиване на икономиката се считат за техническа рецесия.

На тримесечна база БВП на Япония през периода октомври-декември се е понижил с 0,1% в сравнение с очакван ръст от 0,3%.

За цялата 2023 г. номиналният БВП на Япония е нараснал с 5,7% спрямо 2023 г., за да достигне 591,48 трилиона йени, или 4,2 трлн. долара въз основа на средния обменен курс през 2023 г. Германия, от друга страна, отбеляза ръст на номиналния си БВП с 6,3%, за да достигне 4,12 трлн. евро, или 4,46 трлн. долара въз основа на средния обменен курс за миналата година.

Номиналният БВП измерва стойността на продукцията в текущи долари, без да се коригира спрямо инфлацията.

В отговор на данните за икономиката, водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 се повиши и за кратко надхвърли границата от 38 000 в ранната търгвоия, тъй като инвеститорите разчетоха слабите икономически данни като знак, че централната банка на Япония може да отложи отмяната на дългогодишната си политика на на отрицателни лихви.

„Тази ужасна картина на растеж прави още по-трудно за ЯЦБ да затегне политиката“, каза Чару Чанана, ръководител на валутната стратегия в Saxo Markets.

В по-ранна бележка до клиенти Чанана посичи, че свиването на БВП за третото тримесечие „отслабва вярата, че инфлацията наистина се движи от благоприятен цикъл на увеличени реални доходи и разходи“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ