Австралия удължава намаления акциз върху горивата с още един месец

Икономика

Австралия ще удължи с още един месец действието на намаления акциз върху горивата, съобщи премиерът Антъни Албанезе. Мярката цели да смекчи въздействието на високите цени на горивата върху домакинствата, предаде Reuters.

Според Албанезе удължаването на облекчението ще направи бензина и дизела с 16 цента на литър по-евтини спрямо стандартните цени през юли.

По-ниски разходи за шофьорите

По оценки на правителството мярката ще спести на австралийските шофьори средно около 11 австралийски долара при зареждане на резервоар.

„Това е още една временна мярка за подкрепа, която ще помогне да се смекчи ударът от цените на бензина и ще подпомогне австралийците в справянето с разходите за живот“, посочи Албанезе.

Част от по-широк пакет от мерки

Австралийското правителство вече намали наполовина акциза върху бензина и дизела и отмени за три месеца таксата за интензивно ползване на пътищата до края на юни в опит да ограничи ефекта от поскъпването на горивата.

Миналия месец Канбера удължи до септември и действието на мярка, която позволява използването на националните резерви от бензин и дизел. Първоначално срокът ѝ трябваше да изтече през юли.

Международното напрежение влияе върху доставките

Австралия внася по-голямата част от необходимите ѝ горива и през последните месеци беше засегната от локални недостиги вследствие на конфликта между Съединени американски щати, Израел и Иран.

Правителството посочва, че прекъсванията на доставките през Ормузки проток са оказали влияние върху международните енергийни пазари.

Натискът върху домакинствата остава

„Знаем, че семействата все още са под натиск, и знаем също, че последиците от този конфликт от другата страна на света ще имат дългосрочни икономически последствия“, заяви Албанезе.

Мярката е пореден опит на австралийските власти да ограничат отражението на международните енергийни сътресения върху разходите на домакинствата и бизнеса.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Дълбочината на Дунав при Козлодуй е малко над 2 метра
Изтощението не е първият признак за бърнаут
Шефът на RyanAir определя новата гранична система на ЕС за „глупост“, възможна само в Европа
Предстоящото слънчево затъмненение увеличи над два пъти цените на хотелите в Испания и Исландия
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни