Джером Пауъл: Може да е нужно забавяне на икономическия растеж, за да се постигне целта за инфлацията

Джером Пауъл: Може да е нужно забавяне на икономическия растеж, за да се постигне целта за инфлацията

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл отчете неотдавнашните признаци за охлаждане на инфлацията, но подчерта, че е нужна още работа в тази сфера и че централната банка ще действал „решително“, за да я понижи до целта от 2%, предаде Си Ен Би Си.

В дългоочаквана реч, изнесена пред Икономическия клуб на Ню Йорк, Пауъл не се ангажира с конкретна прогноза за паричната политика,.

„Инфлацията все още е твърде висока и няколко месеца с добри данни са само началото на това, което ще е необходимо, за да се изгради увереност, че инфлацията се движи устойчиво надолу към нашата цел“, каза Пауъл. „Все още не можем да знаем колко дълго ще продължат тези по-ниски показания или къде ще се установи инфлацията през следващите тримесечия“, добави той.

„Въпреки че пътят вероятно ще бъде неравен и ще отнеме известно време, моите колеги и аз сме решителни в нашия ангажимент да намалим инфлацията устойчиво до 2 процента“, каза още Пауъл.

Речта дойде с въпроси за това накъде се насочва Фед след поредица от увеличения на лихвените проценти, насочени към охлаждане на инфлацията. Акциите се повишиха след речта на Пауъл, а доходността по 10-годишните държавни облигации се отдръпна от върховете си в рамките на търговската сесия.

Пауъл каза, че не смята, че сега процентите са твърде високи.

През последните дни данните показаха, че докато инфлацията остава доста над целевия процент, темпът на месечните увеличения се забавя, а годишният темп се понижи до 3,7% от над 9% през юни 2022 г.

„Постъпващите данни през последните месеци показват непрекъснат напредък към двете ни цели с двоен мандат – максимална заетост и стабилни цени“, каза той.

Речта беше забавена от протестиращи от групата Climate Defiance, които заеха подиума на вечерята в клуба и издигнаха табела с надпис „Фед гори“, заобиколен от думите „пари, фючърси и планета“.

След кратко забавяне Пауъл отбеляза, че пазарът на труда и икономическият растеж може да се наложи да се забавят, за да бъде постигната целта на Фед за инфлация от 2%

„Все пак данните показват, че устойчивото връщане към нашата цел за инфлация от 2 процента вероятно ще изисква период на растеж под тенденцията и известно допълнително смекчаване на условията на пазара на труда“, каза Пауъл.

Представители на Федералния резерв използват повишаване на лихвените проценти отчасти, за да се опитат да изравнят дисбаланса между търсенето и предлагането на пазара на труда. Федералният резерв е повишил лихвите 11 пъти от март 2022 г., като така основния лихвен процент достигна най-високото си ниво от 22 г.

През последните дни други служители на Федералния резерв казаха, че смятат, че централната банка може да прояви търпение оттук нататък. Дори някои членове, които подкрепят по-строгата парична политика, заявиха, че според тях Фед може да спре повишаването на лихвените проценти поне засега, докато наблюдават забавеното въздействие, което се очаква да има върху икономиката.

Пазарите масово очакват Фед да задържи лихвите си без промяна на настоящето ниво за известно време, въпреки че остават въпроси относно това кога може да се очакват понижения.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ