На фокус следващата седмица: В търсене на сделки

На фокус следващата седмица: В търсене на сделки

С нарастващите опасения за глобалния растеж, следващите дни биха могли да донесат облекчение, ако бъдат сключени допълнителни търговски сделки от САЩ - с фокус върху Китай, или от по-голям песимизъм, ако данните разочароват.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се отправя към Близкия изток, азиатските валути са във възход, а новият лидер на Германия току-що зае поста след колеблив вот. Това са част от темите, върху които според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица. Ето какво още ще бъде на вниманието на пазарите:

Визита в Саудитска Арабия

Първото голямо дипломатическо пътуване на Тръмп започва следващата седмица с обиколка на три страни в Близкия изток, започваща в Саудитска Арабия.

Посещението ще бъде съпроводено от инвестиционни конференции, с редица търговски и отбранителни въпроси в дневния ред. Тръмп каза, че скоро ще има съобщение дали САЩ ще облекчат ограниченията за износ на микрочипове за някои страни от Персийския залив.

Саудитска Арабия заяви, че ще бъдат обсъдени сделки за добив и минерали.

Енергията също ще заеме видно място. Вашингтон, според източници, вече няма да изисква от Саудитска Арабия да нормализира отношенията си с Израел като условие за напредък в преговорите за сътрудничество в областта на гражданската ядрена енергия.

Това би била голяма отстъпка от страна на САЩ. Важно е да се отбележи, че не се очаква пътуването на Тръмп да включва посещение в Израел.

Ефектът на митата

Нов поглед върху инфлацията и потребителските разходи са акцентите на натоварената с данни седмица за САЩ, докато инвеститорите и политиците оценяват как тарифите на Тръмп влияят върху растежа и цените.

Индексът на потребителските цени за април, който се очаква във вторник, ще даде по-добра представа за инфлационните тенденции, докато данните за продажбите на дребно за април в четвъртък предлагат най-новата перспектива за потребителските разходи. Продажбите на дребно се увеличиха с най-много от над две години през март, тъй като домакинствата са увеличили покупките на автомобили и други стоки, за да избегнат по-високи цени от митата.

Инвеститорите чакат да видят дали слабостта в проучванията на настроенията и други „меки данни“ ще доведе в забавяне. В сряда Федералният резерв, запазвайки лихвените проценти стабилни, заяви, че рисковете както от по-висока инфлация, така и от ръст на безработица, са се увеличили.

Великобритания сключи първата търговска сделка на администрацията на Тръмп, но какво ще промени това?

Тримесечните корпоративни отчети в САЩ също продължават, като резултатите на Walmart ще са сред най-внимателно наблюдаваните през следващата седмица.

Само една възможна посока?

Азиатските валути се завръщат, след години, в които бяха засенчвани от могъщия долар.

Безпрецедентният скок на тайванския долар, нараснал с 8% за два търговски дни, предполага, че парите се насочват към Азия в голям мащаб, привличайки вниманието на централните банки.

Хонконгската парична администрация се намеси, за да поддържа фиксирания курс на валутата си към долара. Инвеститорите също така спекулират, че метеорният скок на тайванската валута може да е признак за „Споразумение Мар-а-Лаго“ със Съединените щати, въпреки съпротивата на президента на острова.

Идеята, че страните ще позволят на валутите си да се укрепят като част от търговските преговори със САЩ, ще остане в съзнанието на инвеститорите, докато дългоочакваните разговори между САЩ и Китай започват.

Забележително е, че делегацията на Южна Корея във Вашингтон заяви, че финансовото министерство на страната и Министерството на финансите на САЩ ще проведат отделни дискусии относно валутната политика по искане на министъра на финансите Скот Бесент.

Сделката си е сделка

Великобритания сключи първата търговска сделка с Вашингтон след въвеждането на последните мита на Тръмп.

Американският президент и премиерът на Обединеното кралство Киър Стармър приветстваха споразумение на 8 май, което включва намаляване или премахване на тарифите върху доставките от Обединеното кралство на автомобили, двигатели и самолетни части, както и на износа на алуминий и стомана, в замяна на по-голям достъп до британския пазар за американско говеждо месо и машини, наред с други.

Ключовият момент е, че тарифата от 10% на Тръмп за всичко останало остава в сила и това е за верен съюзник на САЩ, който се радва на търговски излишък с Вашинтон, което означава, че може да не служи като модел за други.

Въздействието на митата върху икономиката създаде такава несигурност, че политиците на Английската централна банка са разделени по отношение на паричната политика. Данните за заетостта и растежа в Обединеното кралство следващата седмица обикновено биха предложили добра насока, но сега може би са в огледалата за обратно виждане на инвеститорите.

Нестабилен старт

Новият германски канцлер Фридрих Мерц започна управлението си колебливо, след като не успя да спечели парламентарната подкрепа за поста при първо гласуване – безпрецедентен случай в следвоенна Германия.

Това фокусира вниманието върху предизвикателствата, пред които е изправен Мерц при изпълнението на плановете си да извади най-голямата европейска икономика от затрудненото ѝ състояние. Германската икономика се свива в продължение на три поредни години.

Мерц запали огън под европейските пазари след изборите през февруари, настоявайки за увеличаване на разходите за отбрана и инфраструктура, за да се стимулира дългосрочният растеж. Еврото и германските акции се покачиха.

Временният неуспех в парламента във вторник е напомняне за крехкостта на управляващата коалиция и прави още по-малко вероятно, според някои, Мерц да подкрепи постоянно финансиране на европейските разходи чрез съвместни облигации - дълбоко непопулярни сред неговите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ