Основният показател на Фед за инфлацията се е повишил с 0,4% през януари

Основният показател на Фед за инфлацията се е повишил с 0,4% през януари

Основният показател на Фед за инфлацията се е повишил с 0,4% през януари

Инфлацията в САЩ се повиши в съответствие с очакванията през януари според важен показател, който Федералният резерв(Фед) използва при обсъждането на възможността за намаляване на лихвените проценти, съобщи CNBC.

Ценовият индекс на разходите за лично потребление, изключващ разходите за храна и енергия, нарасна с 0,4% за месеца и с 2,8% спрямо предходната година, както се очакваше според консенсусната оценка на Дау Джоунс.

Основният PCE, включващ променливите категории храни и енергия, се повиши с 0,3% на месечна и с 2,4% на 12-месечна база при съответни оценки за 0,3% и 2,4% според данните, публикувани в четвъртък от Бюрото за икономически анализи към Министерството на търговията на САЩ.

Движенията се случиха на фона на неочаквания скок на личните доходи, които нараснаха с 1%, което е доста над прогнозата за 0,3%. Разходите намаляха с 0,1% при прогноза за нарастване с 0,2%.

Януарското увеличение на цените отразяваше продължаващото изместване на услугите в полза на стоките, тъй като икономиката се нормализира след смущенията, свързани с пандемията от Ковид-19.

Цените на услугите се повишиха с 0,6% на месечна база, докато цените на стоките спаднаха с 0,2%; на 12-месечна база цените на услугите се повишиха с 3,9%, а на стоките спаднаха с 0,5% В рамките на тези категории цените на хранителните продукти се повишиха с 0,5%, компенсирани от спада на цените на енергията с 1,4%. На годишна база храните се повишиха с 1,4%, докато енергията спадна с 4,9%.

Новините оказаха скромно въздействие върху пазарите, като фючърсите на фондовите пазари бяха разнопосочни, а доходността на държавните ценни книжа леко се повиши. Фючърсните пазари, на които трейдърите залагат за посоката на лихвените проценти, също показаха слабо движение, като цените клоняха към първото понижение на лихвите от страна на Фед през юни.

Докладът на БЕА от четвъртък също показа, че потребителите продължават да правят спестявания, тъй като цените остават високи. Личната норма на спестяване възлиза на 3,8% през месеца, което е малко по-високо от декември, но е с цял процентен пункт по-малко от равнището ѝ през юни 2023 г.

Доклад на Министерството на труда показа, че компаниите все още не са склонни да съкращават работници.

Първоначалните молби за помощи при безработица възлизат на 215 000 за седмицата, приключила на 24 февруари, което е с 13 000 повече от предходния период и повече от прогнозата на Dow Jones за 210 000, но все пак до голяма степен съответства на последните тенденции. Продължаващите молби за помощи, които се подават с една седмица по-късно, обаче нараснаха до малко над 1,9 милиона, което е с 45 000 повече от прогнозата на FactSet за 1,88 милиона.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ