Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Прекомерното затягане от Фед и ЕЦБ крие рискове за световната икономика, предупреждава икономист
Възможността централните банкери в САЩ или еврозоната да прекалят със затягането на паричната политика е една от най-сериозните заплахи за световната икономика, смята главния икономист на Allianz Людовик Субран, цитиран от Блумбърг.
Според него перспективите му за така нареченото „меко приземяване“ на икономиката зависят от това централните банкери да не прекаляват в стремежа си да укротят потребителските цени.
„Това до голяма степен зависи от решимостта на централните банки да убият инфлацията“, каза той. „Един от основните рискове за икономиката е рискът от политически грешки на централните банки и този токсичен риск от смесване на политики между фискално и парично затягане едновременно“, добави Субран.
Централните банкери от развитите икономики все още показват пристрастие към допълнителни повишения на лихвените проценти, като Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка са готови да приемат увеличения по-късно този месец. В Австралия служителите запазиха разходите по заемите непроменени във вторник, но изтъкнаха възможността за повече увеличения, ако такива са нужни.
За Субран опасност от грешка може да се материализира, ако централните банки поддържат твърде строга политика прекалено дълго. Той даде за пример дискусия между длъжностни лица на годишната среща на ЕЦБ миналата седмица.
„Какво би се случило, ако ЕЦБ задържи лихвените проценти високи в допълнение към още няколко повишения? Това за мен би се квалифицирало като политическа грешка, защото би означавало, че ще започнем да виждаме ефекта върху реалната икономика от това затягане затягане, когато вече би било твърде късно за промяна на курса на централната банка“, коментира той.
Спомените за политическите грешки на ЕЦБ през този век все още са сравнително пресни. На два пъти, през 2008 г. и 2011 г., служителите на централната банка започнаха цикли на затягане на паричната политика, които скоро бяха прекратени.
Запитан за продължаващите рискове за финансовата система, Субран каза, че „те не са изчезнали“.
„Оставам зад призива си за голяма предпазливост в ситуацията с ликвидността поне за една година“, каза той. „Все още виждам много ливъридж и голяма загриженост относно кредитния риск, и ако трябва да бъда честен, много финансови институции също трябва да продължат да правят правилни тестове. Не забравяйте, че финансовите инциденти могат да дойдат и от екзогенни шокове, като например климатичните рискове“, добави той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.