Великобритания - единствената голяма икономика, в която инфлацията все още расте

Великобритания - единствената голяма икономика, в която инфлацията все още расте

Великобритания е единствената страна от Г-7, в която инфлацията все още расте. Това показват данните на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие(ОИСР), цитирани от CNBC.

Годишната инфлация в Г-7 е паднала до 4,6% през май, спрямо 5,4% през април, достигайки най-ниското си ниво от септември 2021 г. Низходящата тенденция се наблюдава в повечето развити икономики през май, като инфлацията на годишна база е по-ниска в САЩ, Канада, Франция, Германия, Италия и Япония. Извън нея обаче се оказва Великобритания.

Потребителските цени в Обединеното кралство обаче са се повишили до 7,9% през май в сравнение с предходната година и от 7,8% през април, съобщиха от ОИСР.

Това се случва в ситуация, при която много големи централни банки започват да обмислят да сложат край на своите агресивни повишения на лихвените проценти, докато цените се охлаждат, дори когато инфлацията остава висока.

Миналия месец обаче Bank of England повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта до 5%, по-голямо увеличение, отколкото мнозина очакваха. 13-ото поредно повишаване на лихвения процент го извежда процент до най-високото ниво от 2008 г.

Този ход, който изостри страховете от ипотечна катастрофа, отбеляза разминаване с други големи централни банки, които успяха или да забавят, или да спрат повишаването на лихвените проценти.

Инфлацията на годишна база, измерена чрез индекса на потребителските цени, се забави значително до 6,5% през май, което е спад от 7,4% през април. Това означава, че общата инфлация в ОИСР вече е на най-ниското си ниво от декември 2021 г.

ОИСР съобщи, че инфлацията е намаляла във всички наблюдавани страни с изключение на Холандия, Норвегия и Великобритания. Във всички страни от ОИСР нивата на инфлация варират от по-малко от 3% в Коста Рика, Гърция и Дания до над 20% в Унгария и Турция.

Основната инфлация, която изключва променливите храни и цените на храните, намалява с много по-бавен темп в 33 страни от ОИСР, но продължава тенденцията напоследък. Той достигна 6,9% през май, спад от 7,1% през април, припомня СNBC.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ