Великобритания е изправена пред най-дългата рецесия, откакто се води статистика

Великобритания е изправена пред най-дългата рецесия, откакто се води статистика

Великобритания е изправена пред най-дългата рецесия, откакто се води статистика

Английската централна банка предупреди, че Обединеното кралство е изправено пред най-дългата си рецесия, откакто се води такава статистика, като се очаква икономическият спад да продължи и през 2024 г., предаде Си Ен Би Си.

Централната банка описа перспективите пред икономиката на Великобритания като „много предизвикателни“, отбелязвайки, че безработицата вероятно ще се удвои до 6,5% по време на двугодишния икономически спад в страната.

Предвижда се БВП на Обединеното кралство да намалее с около 0,75% през втората половина на 2022 г., отразявайки свиването на реалните доходи от скока на цените на енергията и други стоки, посочва централната банка.

Предвижда се растежът да продължи да намалява през 2023 г. и първата половина на 2024 г., тъй като „високите цени на енергията и по-строгите финансови условия натежават върху разходите“, каза банката.

Прогнозата, очертана на срещата на Комитета по паричната политика на банката в четвъртък, ще представлява най-дългата, макар и не най-дълбоката. рецесия в страната от 20-те години на миналия век, когато започват да се води надеждна статистика.

На заседанието си през август Банката прогнозира, че Обединеното кралство е изправено пред най-дългата си рецесия от глобалната финансова криза насам, която ще продължи пет тримесечия до края на 2023 г.

Прогнозите идват, след като BOE повиши основния си лихвен процент със 75 базисни пункта до 3%.

 Осмото поредно увеличение на лихвените проценти бележи продължаващите усилия на централната банка да укроти необузданата инфлация в Обединеното кралство, която достигна 40-годишен връх от 10,1% през септември.

Гуверньорът Андрю Бейли каза пред Си Ен Би Си, че стегнатият пазар на труда в Обединеното кралство продължава да представлява сериозен инфлационен натиск, въпреки че Банката вижда покачването на цените да падне под 10% през второто тримесечие на 2023 г.

Централната банка обаче отбеляза, че бъдещите увеличения на лихвите вероятно ще бъдат по-малко агресивни от очакваното.

„Ако икономиката се развие като цяло в съответствие с най-новите прогнози на Доклада за паричната политика, може да са необходими допълнителни увеличения на банковия лихвен процент за устойчиво връщане на инфлацията към целта, макар и до връх, по-нисък от този, който е оценен от финансовите пазари“, посочиха от Комитета по паричната политика.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ