На фокус следващата седмица: Инфлация, корпоративни отчети и срещи в Мароко

На фокус следващата седмица: Инфлация, корпоративни отчети и срещи в Мароко

На фокус следващата седмица: Инфлация, корпоративни отчети и срещи в Мароко

Все още под напрежение след разпродажбите на пазара на облигации и колебанията на валутния пазар, финансовите пазари се подготвят за данните инфлацията в САЩ и началото на сезона на корпоративните отчети за третото тримесечие, пише Ройтерс

Има много неща за обсъждане между експертите, които ще участват в годините срещи на Световната банка и Международния валутен фонд, а в същото време британската опозиционна Лейбъристка партия ще изложи своята позиция преди изборите догодина.

Тези и други събития ще бъдат на фокус на фокус на пазарите през следващата седмица.

Японска интрига

Докато всички се кланяха пред „крал долар“ през последните дни, йената имаше други идеи. След свиване до нов едногодишен връх от над 150 йени за долар във вторник, траекторията бързо се промени и японската валута достигна 147 йени за долар.

Пазарите шушукаха за възможна интервенция, въпреки че мнозина имаха съмнения и доларът се възстанови бързо. Данните на Японската централна банка силно загатват, че през този ден не е имало официална намеса. Но призракът на интервенцията вероятно ще продължи да дърпа валутния курс, може би до следващото решение на централната банка около Хелоуин

Междувременно еврото е изправено пред собствените си призраци, включително влошаващата се икономика и подновени опасения относно фискалната позиция на Италия, повишаващи риска от връщане към психологически ключовия маркер от 1 долар за едно евро.

Гореща, студена или точно каквато е нужна инфлация

Докато доходността по американските ценни книжа се движи около 16-годишните върхове, очакванията са за високо отчет в доклада за индекса на потребителските цени в САЩ в идния четвъртък. На този фон инвеститорите преценяват дали е вероятно Фед отново да повиши, за да гарантира, че инфлацията продължава да се охлажда.

Данните за август показаха най-бързото нарастване на инфлацията от 14 месеца, тъй като цената на бензина скочи, въпреки че годишното увеличение на основната инфлация беше най-малкото от близо две години. При цени на петрола от около 90 долара за барел, цените на енергията също са във фокус.

Горещ доклад за инфлацията може да предизвика притеснения, че позицията на Федералния резерв може да стане още по-агресивна на фона на мантрата „по-високи за по-дълго“ (лихви), която изплаши пазарите през септември. Като цяло се очаква Фед да запази лихвените проценти стабилни на двудневното си заседание на 31 октомври и 1 ноември.

Нов сезон, нови отчети

Доклади от големи банки ще поставят началото на сезона на финансовите отчети за третото тримесечие, докато инвеститорите търсят катализатори за съживяване на пазара на акции на фона н нарастващата доходност на облигациите.

JPMorgan, Citigroup и Wells Fargo ще публикуват финансовите си отчети на 13 октомври и ще представят доклади за последиците от по-високите лихви в редица категории - от търсенето на заеми до потребителското поведение.

Други компании, които трябва да представят финансовите си отчети за тримесечието, включват гигантът за закуски и напитки PepsiCo във вторник, Delta Air Lines в четвъртък и застрахователят UnitedHealth Group на 13 октомври.

Като цяло компаниите от S&P 500 се очаква да са увеличили печалбите си за третото тримесечие с 1,6% в сравнение със същия период отпреди година, според LSEG IBES. През второто тримесечие бе отчетен спад на печалбата спадна с 2,8%.

Лейбъристите излизат на сцената

Конференцията на управляващата Консервативна партия в Обединеното кралство тази седмица беше помрачена от противоречивия ход на министър-председателя Риши Сунак да ограничи мащаба на плановете за дългоочакваната високоскоростна железница.

Сега е време за опозиционната Лейбъристка партия, която се радва на високи резултати в проучванията на общественото мнение, да излезе на сцената и да представи визията си пред бизнеса и пазарите, които търсят знаци за това какво може да предложи потенциалното следващо правителство.

Мениджърите на активи настояват лейбъристите да се вслушат в идеите им за съживяване на интереса към замиращия фондов пазар в Обединеното кралство - и всеки признак за променящи се политически ветрове може да донесе известна почивка на недобре представящите се акции, посочиха анализатори.

Надеждите за икономически подем обаче ще бъдат смекчени от високия държавен дълг на Обединеното кралство и обещанието на лейбъристите за разумни бюджети с фискални правила, подобни на тези на сегашното правителство.

Срещи в Мароко

Финансови служители и инвеститори от цял свят се отправят към мароканския град Маракеш за годишните срещи на Международния валутен фонд на Световната банка. Събирането идва в момент, когато рязко нарастващата доходност по държавните облигации на САЩ, която доведе до глобален скок в разходите за заеми, натежава върху надеждите, че инфлацията може да бъде намалена, без да това да предизвика голяма криза.

Политиците също са изправени пред задълбочаващи се глобални разделения и призиви от големи нововъзникващи икономики като Китай за реформиране глобалната финансова архитектура на Бретън Уудс, която вече е на почти 80 години, така че тя да е по-представителна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ