Борисов во веки веков, защото няма кой друг?

Борисов во веки веков, защото няма кой друг?

Още в първите дни на новата година в България интензивно се заговори за предсрочни избори. Кой и защо експлоатира вероятността от предсрочен вот? Георги Папакочев събра експертни мнения в статия за Дойче веле.

Едва седмица след като предупреди опитващите се да „разбутат” кабинета, че ще ги прати „да се молят при пауните“, които населяват двора на Боянския сарай на Ахмед Доган, премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов обяви категорично, че никога няма да управлява с ДПС, че на президента Плевнелиев не му се правело трето служебно правителство и че предсрочни избори щяло да има чак „догодина по това време“.

"Дори и да почукат, няма да им отворя"

По същото време преминалият в опозиция лидер на ДСБ Радан Кънев заяви, че очаква предсрочни избори още през май тази година. И прогнозира, че е възможно останалите във властта министри от Реформаторския блок да бъдат „изолирани от собствените си партии“. Това, според Кънев, можело да обезкуражи ГЕРБ да управлява в сегашния коалиционен формат. Успоредно с тези прогнози в ход са и консултации на БСП за вот на недоверие към кабинета. Това даде повод на Борисов да обяви иронично, че ще му бъде интересно как ще направят правителство тези, които искат оставката на сегашния кабинет. След което добави: „Те (БСП, ДПС, "Атака") на моята порта няма да почукат. А дори и да почукат, няма да им отворя“.

Тази размяна на заклинания поражда въпроса стабилно ли е наистина второто правителство на ГЕРБ или просто българите отново стават свидетели на поредните крясъци на пауните, за които говори премиерът.

Политологът проф. Евгений Дайнов се обзаложи например, че предсрочни парламентарни избори ще има, но „те няма да са точно тогава и точно така проведени, както на Бойко Борисов му се иска“. Левият социолог Юрий Асланов заяви на свой ред, че просто няма логика заедно с президентския вот през тази година да се проведат и извънредни парламентарни избори. „Това може да се случи само заради някакви извънредни местни или външни събития, които да поставят под въпрос стабилността на управляващата коалиция“, смята Асланов. Сходно мнение застъпва и десният анализатор проф. Михаил Константинов. Според него няма реална опасност от предсрочни избори, тъй като никоя политическа сила не би имала полза от тях. „Много по-опасни са събитията, които се случват около нас и набират скорост“, предупреждава проф. Константинов.

Доц. Антоний Гълъбов определя сегашното правителство като конструкция, която е с много по-сложен дизайн от първия кабинет на ГЕРБ. „В този кабинет има твърде много луфтове - той е като паянтова постройка, която се клати, но пък е стабилна при сътресения. Затова в нея ще има напрежения, противоречия, противопоставяне между основните политически сили, но не очаквам предсрочни избори“, казва политологът в интервю за Дойче Веле. Гълъбов е убеден, че никой друг освен ГЕРБ не може да предизвика такива избори. Но те няма да се състоят, тъй като тази партия няма да спечели от тях. „Говоренето за предсрочен вот ще продължи, защото то е част от позиционирането в политическото пространство. Макар това позициониране да няма отношение към реалностите“, коментира Антоний Гълъбов.

Индикатори за нестабилност

Различно е становището на Арман Бабикян от Агенцията за политически маркетинг. Експертът характеризира управлението на ГЕРБ като нестабилно и посочва два фактора в подкрепа на тезата си: „Единият е, че в самата управляваща партия има хора, които твърдят убедено и с аргументи, че при едни предсрочни избори формацията им ще спечели повече мандати, отколкото има в момента. Другият фактор е, че ДПС, като една от най-сериозните политически сили в НС, няма да има желание да даде времеви хоризонт на депутатите около Лютви Местан да пребивават в НС и ще гледа час по-скоро да ги отпрати извън парламента. Което означава, че тази партия също има интерес от предсрочни избори“, коментира политическият анализатор в интервю за Дойче Веле. Бабикян посочва и други фактори, които подкрепят неговата теория. Като например случващото се в съдебната система, както и „престоят“ на спестяванията на гражданите в банковите им сметки, а не в икономиката, което определено е признак на уплаха. „Това са все индикатори за нестабилност. Естествено към тях можем да добавим и предостатъчно външнополитически фактори“, добавя Бабикян.

Какви биха могли да са последствията от евентуални предсрочни избори, още повече, че значим конкурент на ГЕРБ засега не се очертава? Според доц. Антоний Гълъбов, един такъв вот ще нареди България сред страните от Балканския регион, които сега преминават или вече са преминали през политическа криза. „Добре е България да се различава от съседите си“, предупреждава политологът.

Арман Бабикян казва на свой ред, че на този свят няма нищо безалтернативно. Затова анализаторът е убеден, че е възможно да се появи сериозна алтернатива на ГЕРБ. „България не започва с Бойко Борисов и няма да свърши с него”, посочва Бабикян и категорично се противопоставя на аргумента „няма кой“. „Винаги има кой. Има достатъчно умни и интелигентни българи, които да се самоорганизират и да предложат добра алтернатива”, убеден е анализаторът.

Източник: "Дойче веле"

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ