Еврото достигна тавана си

Политика за бисквитки

Еврото успя за кратко да доближи равнище от 1.15 долара в средата на седмицата, следвайки поредните сигнали, че Федералният резерв ще отлага повишаването на лихвите в САЩ.

Разпродажбите на долари се ускориха от притесненията, че американската икономика е на път отново да навлезе в рецесия. Понижението на продажбите на дребно и на индикаторите за промишлеността в някои важни региони в САЩ накара инвеститорите да продават щатската валута до най-ниското й ниво за последните два месеца. 1.15 EUR/USD не беше преодоляно и търговията се върна на равнището от седмица по-рано в края на европейската сесия в петък. За бягството от щатски активи имаха принос и поредните слаби новини от Китай.

Поскъпването на еврото, обаче, би трябвало да тревожи вече централните банкери в Еврозоната, които разчитат на слабата валута като инструмент за избягване на дефлация и стимулиране на растежа. Затова няма да е учудващо, ако след следващото заседание на ЕЦБ през новата седмица президентът на централната банка Марио Драги заговори отново за стимули. Ключовото равнище от 1.15 EUR/USD изглежда трудно преодолимо в момента и неспособността на еврото да продължи да поскъпва е силен знак, че пазарът вече се е настроил да не очаква трайното поскъпване на единната валута. Така че риториката на Драги ще се води предимно от очакванията за Еврозоната, а не от желанието за вербален натиск върху курса.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток