10 неща, които великите лидери никога не казват

10 неща, които великите лидери никога не казват

Думите са едно от най-мощните и важни оръжия на всеки лидер. Но понякога мълчанието е също толкова важно, колкото нещата, които изричате на глас. Ето 10-те изречения, които великите водачи никога не казват.

1. „Ще го направя сам.”

Сроковете ви притискат, имате 50 задачи на главата и последното, за което имате време, е да учите някой свой подчинен как да си върши работата. Изкушението да се намесите и да направите необходимото е огромно. И все пак, един лидер трябва да разпределя задачи между служителите си. В противен случай, съществува риск продуктивността му да се срине, а членовете на екипа му да загубят ценна възможност да израснат и да допринесат за успеха на компанията.

2. „Ще се заема по-късно.”

Лошите новини стават ли по-добри с възрастта? Не, това е въпрос на късмет – а воденето на екип и изграждането на бизнес не става с късмет. Заемете се с проблемите веднага!

3. „Ще ти дам още един шанс.”

Почти винаги е по-лесно да пренебрегнете чуждите недостатъци – независимо дали говорим за служител, клиент или партньор, - отколкото да се справите с трудностите. Но не правите добра услуга на никого, ако се държите като будала. Бъдете любезни и щедри колкото си искате, стига да поставяте целите на екипа на първо място и да вземате трудни решения, когато е необходимо.

4. „Да гласуваме.”

Ще има случаи, в които членовете на екипа ще имат разногласия. Понякога може да са съгласи помежду си, но не и с вас. Лесният изход от подобни ситуации е да оставите демокрацията да реши проблема вместо вас. Но не така постъпват великите лидери. Когато вие сте начело, трябва да се държите като вожд.

5. „Съжалявам, че трябва да те помоля да направиш това…”

Никога не се извинявайте, че искате от някого да си върши работата. Е, добре е да сте учтиви – все пак това не ви коства нищо.

6. „Уволнен/а си.”

Има една много хубава поговорка: „Наемайте бавно и уволнявайте бързо”. Когато някой ваш служител не се представя добре, ваша отговорност е да решите проблема. Но има една тънкост – великите лидери никога не използват думата „уволнен”. Вместо това, трябва така да освобождавате подчинените си, че преходът им към следващото работно място да е плавен и да разкрива нови възможности както пред тях, така и пред вас.

7. „Не ме интересува какво искаш.”

Сериозно? Лидерите, които говорят така, са или изтощени, или невъзпитани, или глупави. Разбира се, че трябва да се вълнувате от желанията и нуждите на персонала си. Това не значи, че трябва да изпълнявате всяка тяхна молба, но те трябва да са наясно, че това, което интересува тях, интересува и вас.

8. „Не можем да го направим.”

Бившият държавен секретар на САЩ, Колин Пауъл, казваше: „Постоянният оптимизъм мултиплицира силата.” Обратното също е вярно – ако екипът ви усети, че ви липсва увереност, краят ви наближава. Добре е да имате реалистичен поглед върху предизвикателствата, но никога не позволявайте на страха да надделее.

 9. „Не е твоя работа.”

Със сигурност има информация, която е добре да остане конфиденциална. Понякога се налага да контролирате момента, в който дадена новина бива разпространена. Но в крайна сметка, прозрачността и честността са най-добрите политики.

10. „Никога!”

Всяко правило си има изключения. Затова „никога” е много силна дума, а да казвате „абсолютно никога” е още по-малко препоръчително.

Източник: Inc.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ