Какво четат визионерите: 5 любими книги на сър Джеймс Дайсън
Британският промишлен дизайнер сър Джеймс Дайсън е изобретател, който революционизира пазара на електрически уреди. Той е известен най-вече като изобретател на прахосмукачката Dual Cyclone без торбички, която работи на принципа на циклонното филтриране. Това всъщност е изобретението, което дава тласък на предприемачество, довело до изграждането и утвърждаването на популярен днес бранд. Той основава производствената си компания Dyson след като не успява да продаде технологията на циклонния филтър на големи производители на прахосмукачки. Днес компанията на Джеймс Дайсън вече превъзхожда по-голямата част от конкуренцията си. Книгите, които този визионер би взел със себе си на безлюден остров, разкриват добре неговия характер и разказват личната му история за успех.
"Маслини": Животът и легендата за един благороден плод от Морт Розенблум
Морт Розенблум е френски журналист, редактор на International Herald Tribune, специален кореспондент на Associated Press и любител на маслините. Със същия талант, с който отразява истории на седем континента – от войната във Виетнам до културни събития по поречието на Сена – Розенблум пише своята книга за „благородния плод“. Авторът не е теоретик, а практик в отглеждането на маслинови дръвчета. Започва да се занимава с това след като се сдобива с изоставена къща в Прованс, а заедно с нея и с около пет акра земя и около двеста полудиви маслинови дръвчета.
Морт Розенблум не само ги връща към живот, но в крайна сметка стана експерт по маслините и зехтина. Той е пътувал до Франция, Израел, Палестина, Испания, Италия, Тунис, Мароко, Гърция, бивша Югославия, Калифорния и Мексико, за да се срещне и да обмени опит с хора, които също са специалисти в отглеждането на маслини. Така се среща и с Джеймс Дайсън. Освен изобретател и визионер най-богатият човек във Великобритания е и фермер. Преди да създаде и да започне да управлява собствената си селскостопанска компания Beeswax Dyson Farming, Джеймс Дайсън, подобно на много англичани, се занимава със земеделие на собствен малък парцел. Едно от първите му изобретения, маневрената Ballbarrow с топка вместо колело, спечели любовта на много фермери и градинари. През 1968 г. Дайсън се жени и съпругата му също се занимава с отглеждане на зеленчуци и плодове. По това време изобретателят започва да работи върху модел на своята чудодейна прахосмукачка, което изисква много инвестиции, така че обработването на земята позволява на семейството да свързва двата края. Книгата на Морт Розенблум прави дълбоко впечатление на Дайсън. Вече известен, той организира среща с автор, на когото се възхищава, и установява, че на практика са съседи: Розенблум и Дайсън отглеждат маслинови градини недалеч един от друг в Прованс.
"История на дизайна" от Шарлот и Питър Феел
Джеймс Дайсън се занимава с изобретателство от детството си. След като напуска училище, той постъпва в Кралския колеж по изкуствата, където учи интериорен дизайн, а след това в училището по инженерство. Дайсън не се интересува от дизайна сам по себе си, а от това как формата на даден обект се свързва със съдържанието. Той вярва, че „дизайнът не е свързан с това как изглежда един обект, а как работи. Дизайнът без технология и инженеринг е глупост." И доказва това чрез изобретенията си Джеймс Дайсън е един от 24-ма живи носители на отличието Кавалер на Ордена на Британската империя и наградени "За заслуги в областта на индустриалния дизайн".
Книгата на историците на дизайна Шарлот и Питър Феел, се превръща в настолно четиво за изобретателя, защото той, подобно на авторите, вярва, че добрият дизайн е решението на много проблеми. Тя е своеобразно пътешествие през най-ранните форми на дизайн, от каменни сечива до модерни технологии, разпростирайки повествованието през вековете с актуално звучене.
„Английската култура и упадъкът на индустриалния дух, 1850-1980 г.“ от Мартин Винер
Книгата на американския академик Мартин Винер е смятана за истинска атака срещу британския елит с неговото подозрително отношение към всичко, свързано с комерсиализацията и индустриализацията. И въпреки че Англия се смята за страната, в която се заражда индустриалната революция, поради стремежа си към селско общество и отхвърлянето на капиталистическата експанзия, самата тя не може да се възползва напълно от предимствата, които създава.
Книгата е публикувана през 1981 г. и разделя британската бизнес общност. Включвайки произведението в списъка си с любими книги Джеймс Дайсън демонстрира солидарност с тезата на Винер. Няма и как да бъде иначе, защото самият изобретател се сблъсква с безразличието на най-големите производители, когато създава циклонния филтър за прахосмукачка. За стартирането на собствения си бизнес под бранда Dyson той получава помощ не от родни индустриалци, а от японския производител на домакински уреди Apex Inc.
Дайсън демонстрира нова версия на прахосмукачка с циклонен филтър. Снимка: Getty Images
„Дневникът на едно алчно копеле: Американско комично турне“ от Ерик Айдъл
Това е алтернативна автобиография на Ерик Айдъл, член на британската комедийна група Monty Python, която той пише по време на турнето си Greedy Bastard. Първоначално това е интернет дневник, който по-късно авторът умело претворява в книга. В него можете да научите всичко за самия Ерик Айдъл, групата Монти Пайтън, стендъпа, Америка и спането в автобуса. „Алчното копеле“ се оказва сърдечен, любящ, умен и интелигентен човек. Той разказва трогателни и забавни истории от ученическите години, пленява със спомени за своите другари „питони“, говори за пътешествия и всичко свързано с тях.
Без съмнение, при създаването на собствената си автобиография, "Изобретение: живот", Джеймс Дайсън черпи от най-добрите образци на жанра, като книгата на Ерик Айдъл, за да плени света с историята на успеха си.
„Ефектът на Медичи: Какво могат да ни научат за иновациите слоновете и епидемиите“ от Франс Йохансон
Първата прахосмукачка Dyson с патентована циклонна технология е вдъхновена от несъвършените индустриални циклони. Според една версия Джеймс Дайсън бил недоволен от факта, че въздушните филтри в помещението за боядисване на колички бързо се запушват с прах. Той конструира свой собствен циклонен уловител за частици, който по-късно адаптира за домашни прахосмукачки. Според друга версия Джеймс Дайсън е видял технологията на циклона в местна дъскорезница, след което „създал картонен прототип и го прикрепил към колата си. "Не изглеждаше добре, но събираше повече прах.", разказва самият той. Каквато и да е истината, едно е ясно: Дайсън първоначално не е бил експерт по циклонни инсталации. Той идва от съвсем различна област и улавя идеята за циклоните, която по това време вече не е някакъв революционен пробив, но с нея прави революция в своята област.
Това е, което се нарича „ефект на Медичи“: революционните изобретения почти никога не се раждат от напълно нови идеи, а по-скоро са резултат от прилагане на концепция от дадена област в друга. Чарлз Дарвин например е бил геолог, когато е предложил теорията за еволюцията. Книгата "Ефектът на Медичи" показва колко е важно да сме наясно какво се случва наоколо, защото една иновативна идея може да се крие в сродна област.
По материали от чужди медии
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.