Какво четат визионерите: Любимите книги на Марк Зукърбърг
В началото на януари 2015 г. Марк Зукърбърг си обещава да чете по две книги на месец. Дали успява да спази обещанието си не е известно, но в селекцията на основателя на Facebook той посочва няколко заглавия, които оставят отпечатък завинаги в съзнанието му.
"Краят на властта"
Мойзес Наим
С тази книга Зукърбърг започна своето литературно предизвикателство през 2015 г., а с нея и още няколко милиона абонати - цели тиражи изчезнаха от книжарниците в САЩ, след като той публикува своя избор на книги. В творчеството си Мойзес Наим изследва позицията на властта в наши дни. Авторът стига до извода, че властта вече не носи удоволствие на тези, които я притежават. Той дава много примери за проблемите, с които се сблъскват влиятелните хора през XXI век, и за причините, поради които те вече толкова рядко постигат успех.
***
"Рационалният оптимист"
Мат Ридли
В тази книга научният журналист Мат Ридли изказва смело и оптимистично предположение за светлото бъдеще на човечеството. Неговата увереност не е подкопана от кризите или рисковете от пренаселеност, а основната причина за този оптимизъм е вярата му в човешкия ум, който с появата на огромните възможности за обмен на информация е станал практически единен и вече не е ограничен във физическото тяло на един човек. Зукърбърг сравнява тази книга с "Най-доброто в нас" на Стивън Пинкър и труда "Защо някои страни са богати, а други бедни" на Дарон Аджемоглу и Джеймс Робинсън, опитвайки се да разбере чий възглед за икономиката и обществото намира по-голямо потвърждение и отзвук.
***
"Корпорация на гениите: как да управляваме екип от творци"
Ед Катмъл
Четирикратен носител на "Оскар" и президент на студиото Disney-Pixar, Едуин Катмъл от детството си е очарован от хората, които могат да създават нещо ново и да изследват непознатото. Това увлечение го кара да се занимава с графични изкуства, а по-късно да учи за аниматор, за да може да се обгради с подобни творчески хора. Тази книга е опитът на Катмъл да обясни как е успял да "съчетае" креативността и мениджмънта, за да мотивира талантлив екип да създава наистина брилянтна продукция навреме, без да губи вдъхновение. Зукърбърг нарича книгата "разказ от първо лице за това как се изгражда огромна компания като Pixar и се подхранват иновациите и творчеството".
***
"Рационалният ритуал"
Майкъл Сук-Йонг Че
Книгата "разказва за това как хората осмислят света не само въз основа на това, което са научили лично, но и въз основа на знанията на другите и на споделеното знание", отбелязва Зукърбърг. Теорията на игрите предполага, че за да координират действията си, играчите трябва да разработят специални правила, които могат да се нарекат споделено знание. Вземайки това понятие за основа, Майкъл Че го прилага към ключови културни и исторически ритуали и показва как теорията на игрите може да помогне дори в хуманитарните науки.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.