Какво четат визионерите: Любимите книги на основателя на Spotify

Какво четат визионерите: Любимите книги на основателя на Spotify

Художествена литература и нонфикшън за музиката, книги за отглеждането на деца и управлението на бизнес - всичко това ще откриете в библиотеката на основателя на Spotify, Даниел Ек.

Какво включва селекцията с негови любими книги?

***

"Оръжия, микроби и стомана. История на човешките общества"

Джаред Даймънд

"Оръжия, микроби и стомана е научно-популярна книга на американския учен Джаред Даймънд, удостоена с наградата Пулицър през 1998 г. В нея авторът се опитва да разбере защо точно евразийската цивилизация става доминираща в света. Той смята, че аргументите за нейното интелектуално, морално или генетично превъзходство са несъстоятелни и излага теорията, че различията в естествената среда са довели до това. Според теорията на Даймънд, поради факта, че евразийците са имали повече култури, подходящи за отглеждане и съхранение, животни, подходящи за опитомяване, както и това, че териториите на тяхното заселване се характеризират с по-сух климат, те са успели да преминат по-рано от номадски начин на живот към селско стопанство. Това е дало тласък на развитието на търговията и технологиите, което от своя страна е помогнало на евразийците постепенно да разпространят влиянието си на други континенти. Даймънд описва как евразийците са опитомили растения и животни, как хората са развили резистентност към болести и защо други цивилизации не са имали тази резистентност и отговаря на много други въпроси с отворен ум от гледна точка на биолог.

***

„Hit-Men: Мощни брокери и бързи пари в музикалния бизнес“

Фредeрик Данен

Независимо, че музикалната индустрия е претърпяла много промени след публикуването на книгата на Данен през 1991 г., Ек я смята за най-важния портрет на епохата. „Шегувам се, че имах коса, преди да започна работа в музикалния бизнес, но за щастие зашеметяващите нива на корупция, които Данен описва, вече не съществуват“, отбелязва той.

Данън рисува честна, но противоречива картина на пазара на поп музика, датираща от дните на Tin Pan Alley, както наричат комерсиалната музикална "кухня" на Манхатън в началото на 20 век. Зад лъскавата фасада на популярната музика се крие ненаситна жажда за печалба, огромни амбиции и его, ожесточена конкуренция за печалба и власт, изнудване и корупция, незаконни сделки и измами. Всичко това съпътства развитието на най-големите звукозаписни студия и музикални лейбъли в САЩ, за които книгата разказва една истински увлекателна история.

***

„Принципът на черната кутия“. Как да превърнем неуспехите в успех и да намалим риска от непоправими грешки"

Матю Сайед

Всеки от нас прави грешки от време на време: проваля се на интервю или изпит, инвестира пари неправилно, пропуска удар в игра. Но в някои области, като медицината или авиацията, цената на една грешка може да бъде нечий живот. Например в Русия, поради медицински грешки, 70 хиляди души годишно се сблъскват със сериозни усложнения или включително смърт. По правило тези грешки не стават публични. От друга страна, всяка  грешка на пилот на самолет се анализира внимателно, за да се предотврати повторението й в бъдеще, което е възможно благодарение на метода на „черната кутия”. Отчасти благодарение на него авиацията се превърна в една от най-безопасните индустрии.

Сайед предлага да се използва принципът на „черната кутия“ в ежедневната работа. Според него основният фактор за успех е признаването на провала и желанието да се работи върху грешките и да се продължи напред. Използвайки широк набор от източници от историята, антропологията и психологията, авторът показва как наистина да преодолявате провалите си и да не ставате жертва на защитните реакции на собствената си психика.

***

"Защо принцесите хапят. Как да разбираме и възпитаваме момичетата"

Стив Бидълф

Даниел Ек е не само влиятелен предприемач и милиардер, но и баща на две дъщери. Заедно със съпругата му София се опитват да възпитат момичетата така, че да растат енергични, самоуверени и амбициозни - и в същото време да останат себе си.

Австралийският детски психолог Стив Бидълф, автор на бестселъри за родителството, развива идеята за важността на топлите и любящи отношения родител-дете и също така говори за необходимостта от модели за подражание в живота на детето. В книгата „Защо принцесите хапят. Как да разбираме и възпитаваме момичетата" Бидълф бие тревога, че маркетолозите и социалните мрежи се опитват да продадат стандарти за красота на момичетата от ранна детска възраст, а задачата на родителите е да ги предпазят от капаните на външния свят. Психологът разказва как да помогнем на дъщерите да преминат безпроблемно през всичките пет етапа на детството, споделя важна информация за здравословните отношения с храната и обяснява как да устоим на натиска на социалните мрежи и токсичната среда. Практическите съвети са подкрепени от истории за успех на родители и техните дъщери, които са израснали силни, мъдри и уверени.

"Алманахът на бедния Чарли"

Чарлз Мънгър, Питър Кауфман

Чарлз Мънгър е известен американски инвеститор, адвокат, филантроп, най-добрия приятел и дясна ръка на Уорън Бъфет. На 97 години Мънгер е заместник-председател на холдинговата компания на Бъфет Berkshire Hathaway и директор на Costco Corporation. Не напразно той е смятан за велик инвеститор: Чарли винаги знае къде и как да инвестира, за да получи максимална печалба, и учи на това другите в многобройните си лекции и публични изяви. Алманахът на бедния Чарли е колекция от най-добрите речи на Мънгер и същността на неговата мъдрост.

Ето някои от принципите и менталните модели на Чарлз Мънгер, описани в книгата:

Принципът на инверсията. Като маниак на математиката, Чарли предлага решаване на проблемите отзад напред - опишете най-лошия резултат и действайки, за да го избегнете.

Кръг от компетенции. Ключът към успеха е да осъзнаете, че вашите възможности имат граници. Ако не се надценявате и действате в рамките на собствените си компетенции, можете да постигнете по-добри резултати и да избегнете грешки.

Бръсначът на Окам. Мънгър е привърженик на идеята, че най-простото решение на проблем или задача най-често е правилното.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ