Простичък съвет за лидерска ефективност
Като лидер, човек трябва да познава себе си. За жалост, според скорошни проучвания, това е качество, което твърде много водачи не притежават.
За Harvard Business Review Джак Зенгер и Йозеф Фолкман от консултантската фирма Zenger/Folkman пишат за свои изследвания, в които сравняват оценките, които служители дават на своите мениджъри, и самооценките на тези мениджъри.
Двамата разглеждат 360-градусови доклади за 69 000 мениджъри от 100 различни компании. След като раздробяват данните, те откриват следното: „Представата, която лидерите имат за самите себе си, не съвпада с тази на техните подчинени.“
Дуото сравнява самооценките на участниците с обратната връзка, събрана от техните колеги, за разбере колко наясно са мениджърите с нивото на представянето си. Отговорът? Не особено.
След това Зенгер и Фолкман разглеждат дали неадекватната самооценка на лидерите е завишена или занижена. Оказва се, че съществуват и двата варианта. После двамата измерват ефективността на участниците на база самооценката им и обратната връзка на техните началници и служители.
„Изненадващо, най-успешните лидери не притежават най-високото ниво на себепознание. Дори напротив – колкото повече се подценяват, толкова по-ценени са като водачи“, пишат авторите.
„Предполагаме, че причината се крие в комбинацията между скромност, високи лични стандарти и продължителния стремеж към по-добро представяне“, добавят те.
Практическото приложение на тези изводи може да бъде резюмирано в следния простичък съвет: вместо да излъчвате недосегаемост и безпогрешност, старайте се да бъдете скромни в очите на своите подчинени. Та кой би искал да изпълнява заповедите на човек, който се смята за по-добър, отколкото е? Зенгер и Фолкман казват, че водачите, които се надценяват и подценяват, имат слепи петна, а истински ефективните лидери знаят, че трябва да се самоусъвършенстват и да продължават да се учат.
Бил Яковиц, Inc.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.