10 причини да мразим класациите Топ 10

10 причини да мразим класациите Топ 10

Идеята с класациите от типа "десетте най-" се появява за първи път в ефира на американското телевизионно шоу на Дик Кларк през 1958 г. Всяка събота вечер Дик пуска списък на 10-те музикални парчета, които са били излъчени през седмицата.

Хората обичат да получават информацията, структурирана под формата на състезателен списък, отбелязват авторите в toptenz.net. Ако напишете ключовата фраза „top 10” в Google в резултатите от търсенето ще ви излязат над 860 млн. предложения. Популярните класации са информативни или забавни. Най-успешните съчетават двете качества.

Харесвани от мнозина, класациите от рода "10-те най-" обаче често предизвикват и раздразнение. Голяма част от хората не ги харесват, излагайки различни доводи. Предлагаме ви класация на най-често срещаните 10 причини за това:

      10. Класациите Топ 10 са субективни! Подредбата в тях винаги може да бъде опровергана.

       9. Те са недостатъчни. Някои теми са твърде обширни, за да бъдат снижени до подредбата на 10 неща.

       8. Подвеждат. Някои форми на информация са обявени като топ 10, но в тях няма никакво сравнение по какъвто и да е критерий.

       7. Зле написани са. На много читатели често им се струва, че авторите са имали време и информационна дупка, която да запълнят. Затова са решили да заложат на идеята „най-интересен“ + масова тема.

       6. Ограничаващи. Трудно е например да се направи Топ 10 на видовете оцеляване в самолетни катастрофи, като оцеляването е 13 вида.

       5. Безсмислени. Някои от класациите наистина са пълна загуба на време. Например „Топ 10 на най-лошите обувки за разходка с кучето“.

       4. Твърде предказуеми са. Познайте, кои са 10-те най-популярни туристически забележителности в Париж?

       3. Спорни. Част от списъци са толкова провокативни, че хората често започват да се питат дали тази класация не е създадена, само за да ги предизвика да кликнат или да си купят изданието. Например класацията „Топ 10 на споровете, които не могат да бъдат спечелени“. Подобна класация провокира критики и коментари с години.

      2. Грешна информация. Често се случва авторът на класацията да включи без да иска погрешно име, название или обяснение. Читателите веднага забелязват. Случва се обаче също фактите в някои от класациите в интернет да са сгрешени умишлено, за да предизвикат потребителското  внимание.

      1. Поддържат стереотипното мислене! Най-големият проблем на класациите Топ 10 е, че генерализират и пречат на установяването на нови идеи и представи за най-интересното и най-доброто.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ