2012 г: Ужасно време да си млад!

2012 г: Ужасно време да си млад!

Докато милиони млади хора чакат с нетърпение да завършат училище по това време на годината се налага да признаем, че на тях ще им е много по-трудно отколкото на техните родители, пише американското сп. The Week. Високото равнище на безработица, конкуренцията на пазара на труда, лошите икономически условия са само някои от факторите. „Това е наистина ужасно време да си млад”, казва нобеловият лауреат Пол Кругман.

Ето пет причини, поради които на новозавършилите може да им се иска да си останат в колежа:

1. Пазарът на труда не расте достатъчно бързо

Икономиката добавя незначителен брой нови работни места, които са крайно недостатъчни, за да абсорбират новозавършилите, които ще навлязат на пазара на труда. Коефициентът на безработица за младите хора е много по-висока от средното в много страни. В момента нивото на безработица за работници под 25-годишна възраст е 16,4% в Америка.

2. Младите страдат от "махмурлук от рецесията"

Випуск 2012 ще срещне по-голяма конкуренция, отколкото повечето млади специалисти, заради това, което наричат "махмурлук от рецесията", казват Лорън Вебер и Мелиса Корн от The Wall Street Journal. Випуск 2012 ще се състезава за работни места не само със своите съученици, но и с много безработни или частично заети висшисти от 2008 г., 2009, 2010 и 2011, които са излезли на пазара на труда по време на рецесията и се борят с последиците от нея.

3. Фирмите са пълни с неплатени стажанти

Някои фирми, които са наясно, че завършилите са все по-отчаяни за стартиране и трупане на професионален опит, подсилват своете редици с неплатени стажанти, за да изпълняват задълженията, които някога са извършвали редовните служители, казва Стивън Гринхаус от "Ню Йорк Таймс". Тази тенденция се "разпространява в модни къщи, вестници и списания, маркетингови компании, държавни предприятия, художествени галерии, агенции, дори в някои адвокатски кантори".

4. Студентските заеми са по-скъпи

Завършилите днес ще бъдат обременени от много по-високи нива на лихви в сравнение с предишните поколения. Две трети от студентите, завършили това лято "ще имат студентски заем, средно по-скъп от 25 000 долара", казва Ан О'Лиъри от „Хъфингтън пост". Общият размер на студентски заеми в САЩ се очаква да бъде зашеметяващите 1 трилион долара или дори повече.

5. Випуск 2012 трудно ще се възстанови

Да започнеш кариерата си в един проблемен пазар на труда може да има дълбоко въздействие върху останалата част от трудовия ти живот и проучванията показват, че завършилите в лоши времена наистина са обречени на по-лош живот, отколкото тези, които завършват в благоприятни от икономическа гледна точка периоди, казва Кругман. Като се има предвид тежестта на последната рецесия, "дългосрочните щети за живота на младите хора" може да бъдат много по-големи, отколкото през последните спадове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Първи резултати от Румъния: Никушор Дан е новият президент
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Звукът влияе директно върху клетките в човешкото тяло
Андрей Църня алармира за руска намеса в изборния процес в Румъния