Google посвещава деня на американския програмист Грейс Хопър
Днешното лого на началната страница на Google е анимирано и показва илюстрация на млада жена с очила, която работи на голям компютър. Тя задава команда "Извади годината на раждане от сегашната година и дай възраст". Компютърът отговаря: "107". Така световната интернет търсачка чества 107 години от рождението на американката Грейс Хопър.
Тя е военен, контраадмирал, програмист от 20. век и създателка на програмното осигуряване на компютъра Марк I. Известна е с това, че в периода 1951-1952 г. изработва програма, която преобразува символния запис на езика А-0 в машинен код UNIVAC, считан за първия компилатор в историята. Компилаторът (англ. compiler, от compile - съчетавам, съставям) е компютърна програма, която превежда (компилира) даден компютърен изходен код в семантичноотговарящ код на език от (обикновено) по-ниско ниво. Когато се компилира до машинен език, крайният продукт е изпълнима програма (или обектен код).
Грейс Хопър е родена с моминското име Грейс Бюстър Мари през 1906 г. в Ню Йорк в семейството на застрахователен агент. През 1928 г. завършва физико-математическия отдел на колежа "Васар" в САЩ и получава почетна диплома от академичното дружество "Фи Бета Капа". През 1930 г. се омъжва за Винсънт Хопър. Бракът им трае до 1945 г., а нейният живот - до 1992 г. В живота си тя става известна като един от забележителните учени на Америка. Получава докторска степен по математика от Университета "Йейл" и става професор по математика във "Васар". По време на Втората световна война завършва офицерска школа и постъпва на служба в Корабното бюро към Харвардския университет. Член е на екипа програмисти на компютъра Mark I. През 1947 г., нейни колеги открили буболечка (bug) в едно от релетата, която пречела на правилната работа на компютъра. Грейс Хопър нарекла операцията по отстраняване "debugging" (обезбуболечаване) и този компютърен термин остава в историята и до днес.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.