Австрийски учени опровергават теорията, че от музиката на Моцарт се поумнява
Научно докзаната теория, че музиката на Моцарт засилва умствените способности, е опровергана. Последните проучвания показват, че няма никакъв "Ефект на Моцарт", както се твърди от 17 години.
Изследователите от Университета във Виена представиха крайните резултати от изследване на т.нар. ефект на Моцарт и според публикацията в американското сп. „Интелиджънс“ няма доказателства за специфично когнитивно въздействие от класическа музика.
През 1993 г. в сп. „Нейчър“ психологът Франсис Раушер съобщи резултатите от изследване, според които, след като слушали музика на Моцарт, студентите се справяли по-добре с пространствени задачи. Ефектът бил особено силен от соната 1781 за пиано в ре мажор на Моцарт.
Теорията получи огромна популярност, а „Ню Йорк таймс“ писа, че музиката на Моцарт може да помогне на колежаните да си вземат изпита по SAT.
Сега учените от Университета от Виена са синтезирали всички достъпни изследвания – 40, в които са участвали 3000 човека. Изводът им е, че няма доказателства за въздействието на музиката на Моцарт върху умствените способности на човека.
„Препоръчвам на всички да слушат музиката на Моцарт, но не трябва да се очаква тя да подпомогне когнитивните способности на човека“, казва ръководителят на проучването Джейкъб Питчинг.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.