Американски палеоантрополог намери Едем на южния африкански бряг

Американски палеоантрополог намери Едем на южния африкански бряг

Къртис Марин, палеоантрополог от университета на Аризона, твърди, че преди 164 000 години на Земята е имало едва няколко стотин представители на вида Homo sapiens, които са живели на малко парче суша на южното крайбрежие на Африка. Марин нарича това Едемската градина, от която произхожда цялото съвременно човечество.

Ученият публикува статия в списание Scientific American, в която разказва, че групата му е изследвала пещери в местността Пинкъл Пойнт недалеч от град Мосел Бей. Там открили следи от относително голямо човешко общество, най-старите представители на което са отпреди приблизително 164 000 години. 

Според Марин преди 195 000 години на Земята е настъпил поредният ледников период, който е завършил преди 123 000 години. През това време на по-голямата част от земната повърхност е било невъзможно да оцелеят хора - студът и сушата са погубили много биологични видове. 

Само на южното крайбрежие на Африка е имало уникална природна зона с по-мек климат и обилна храна - многогодишни треви и морски животни, главно мекотели.

Много от навиците на хората - например паленето на огън, са придобити точно в този кризисен период и са изиграли ключова роля за съхранението на неголямата популация, твърди Марин.

Теорията на учения от Аризона за една общност на юг има противници. Например Крис Стрингър от лондонския Музей по естествена история казва, че по времето, за което говори Марин, са съществували човешки общества на територията на днешните Етиопия и Мароко.  

Според общоприетите от учените схващания, основани на генетични изследвания, съвременното човечество е произлязло от една или няколко популации, живели на африканския континент.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ