Археолози: Тайната императорска гробница вероятно е пълна с капани

Археолози: Тайната императорска гробница вероятно е пълна с капани

Археолози: Тайната императорска гробница вероятно е пълна с капани

В началото на декември тази година археолози се натъкнаха на таен дворец, скрит в масивната гробница на първия китайски император. Те обаче все още не смеят да го изследват напълно. Причината не се дължи на факта, че гробницата на Цин Шъхуан в Сиан е най-важното откритие в археологията от Тутанкамон насам. На този етап техниците се опасяват, че мястото е пълно със смъртоносни капани, които ще убият всеки нарушител, пише Gizmodo.

Тайният дворец е разположен в сърцето на императорската гробница, простираща се на 56 кв км и охранявана от над 6000 теракотени воини, музиканти и акробати. Той заема 690 метра дължина и на 250 м широчина. Съответно покрива около 170 000 кубични метра площ – това го прави приблизително една четвърт от размера на Забранения град в Пекин.

Експертите смятат, че високата 76 м находка, покрита с пръст и запазена години наред суха благодарение на сложни отводняващи системи, крие телата на императора и неговите придворни. Никой не може да каже със сигурност в какво състояние са. Някои обаче са на мнение, че най-вероятно вече са се разложили.

Какво се е запазило? Вероятно безчетните съкровища - поне според древни свитъци, описващи отдавна изгубената гробница на императора. А дали има и капани?

В интервю пред испанския вестник El Pais археолозите, работещи на мястото на откритието казват: „все едно да знаеш, че у дома те чака подарък, който винаги си искал, но не можеш да го отвориш“. Все още никой не смее да се престраши да влезе в тайния дворец, тъй като същите свитъци, описващи безчетните съкровища, споменават и за множество опасни капани.

Не се знае дали капаните наистина съществуват. В нито една гробница, принадлежаща на която и да е древна култура, не са откривани каквито и да било клопки. Според Емили Тийтър от Чикагския университет капаните са и легенда, и проклятие: „Холивуд превърна стандартните архитектурни обекти като плъзгащи се решетки, шахти и пълни с пясък стаи в хорър обекти. Съжалявам, че египтяните не са били по-зли.“

Как тогава стоят нещата с гигантската каменна топка, която преследваше Индиана Джоунс в „Похитителите на изгубения кивот“? Оказва се, че подобни неща наистина съществуват. „В Коста Рика е пълно с големи каменни топки – казва д-р Уинфред Криймър, експерт по археологическите въпроси в Централна Америка. – Те обаче престават да бъдат изработвани по времето на първите испански изследователи и са напълно забравени до откритието им през 40-те години на миналия век. Много от топките са открити в определена подредба – в прави и извити линии. Някои са образували триъгълници и успоредници. Една група от четири топки е подредена в линия, ориентирана към магнетичния север. Това ни кара да предполагаме, че топките са подреждани от хора, запознати с магнитните компаси или астрономичните подредби.“

Очевидно въпросните големи топки не са били използвани като част от капани.

Дори и да предположим, че китайците наистина са заложили капани в гробницата на императора, те едва ли ще работят и днес – близо 2 хил. години по-късно. Вероятно механизмите им са ръждясали, може би дървото и въжетата отдавна са разядени от бактериите.

Китайският историк Гуо Зикун обаче е на друго мнение. Според него е доста вероятно капаните да са все още активни. Наличието на хром в статуите подсказва, че ако е имало капани, те също са били обработени по сходен начин. Зикун е убеден, че „онези, които са направили капаните, са сложили арбалети, които ще стрелят срещу всеки нарушител.“

Дори и капаните да не работят, проблемът с изключително високите нива на живак в гробницата остава. Измерванията в района показват, че всеки приключенец, който не взима съответните предпазни мерки, може да срещне своя край.

Китайското правителство все още не е решило какво точно да прави с тайния комплекс. Най-вероятно властите ще изчакат определен период от време, тъй като са на мнение, че със сегашната технология не може да се влезе в гробницата, без да се унищожи част от нейното съдържание. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ