Генно-модифицирани комари ще борят маларията
Учени са намерили начин да блокират разпространението на малария посредством използването на генно-модифицирани комари, които да пренесат синтетични гени, които спират прехвърлянето на кръвния паразит при ухапването на човек, пише „Индипендънт”.
Откритието се смята за потенциален пробив в предотвратяването на разпространението на едно от най-опасните заболявания в света. Маларията е причина за смъртта на около един милион души всяка година, като най-честите жертви са деца в Африка. Други 500 млн. души заболяват от малария ежегодно.
Първите генетично модифицирани комари са създадени преди 10 години, но потенциалната им употреба за справяне с разпространението на болестта беше ограничена от теоретичната невъзможност моделираните насекоми да надделеят над комарите от естествената среда, които са преносители на заболяването.
Ново изследване показва, че модифицираните комари могат бързо да прехвърлят блокиращите маларията гени върху дивите комари с помощта на втори ген, който прехвърля възпиращия маларията ген в произвеждащите сперма клетки на дивите комари.
Планът е вторият ген да бъде физически прикрепен към спиращия маларията ген и общата верига да бъде приложена на мъжки комари, пуснати на свобода. Комбинацията от двата гена трябва да гарантира, че почти всички спермени клетки на модифицираните мъжки комари ще носят блокиращия маларията ген, прехвърляйки го на следващото поколение насекоми.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.