Двама са нобеловите лауреати за икономика

Двама са нобеловите лауреати за икономика

Двама учени от академичните среди на САЩ Томас Сарджънт и Кристофър Симс са носителите на Нобеловата награда за икономика, предава BBC. Шведската кралска академия на науките награди техните емпирични изследвания „за причината и следствието в макроикономиката ". Те са проследили как икономическата политика, като повишаване на лихвените проценти или намаляване на данъците засяга макроикономически показатели като БВП и инфлацията.

Томас Сарджънт, на 68 години е професор по икономика в Нюйоркския университет.

Академията награди работата му, която разглежда как след Втората световна война, когато много страни първоначално имат тенденция да прилагат политика на висока инфлация в крайна сметка въвеждат систематични промени и се връщат към по-ниска инфлация.

Кристофър Симс, също на 68 години е професор по икономика и банковия сектор в Принстънския университет.

Той е разработил метод, основан на "авторегресивния вектор", за да анализира как икономиката се влияе от временните промени в икономическата политика и други фактори - например, ефектът от увеличаване на лихвения процент, определян от централната банка.

"Мисля, че методите, които съм използвал и това, което Том е разработил са от съществено значение за намирането на изход от тази бъркотия", заяви Симс.

Как БВП и инфлацията са засегнати от временното увеличение на лихвения процент или намаляването на данъците? Какво се случва, ако Централната банка постоянно променя целта си за инфлация или правителство променя показателите си за бюджетния баланс? Отговори на тези въпроси дават в изследването си лауреатите тази година.

Тези явления са обикновено в две отношения - политиката въздейства върху икономиката, но икономиката също оказва влияние върху политиката. Очакванията за бъдещето са основните аспекти на това взаимодействие. Очакванията на частния сектор по отношение на бъдещата икономическа активност и политически решения влияят върху заплатите, спестяванията и инвестициите. Едновременно с това, икономическите и политически решения са повлияни от очакванията за развитието в частния сектор. Резултатите от изследването ще бъдат приложени, за да се идентифицира тези причинно-следствена връзка и да се обясни ролята на очакванията. Това прави възможно да се установят ефектите върху икономиката от неочаквани политически мерки, както и смяна на систематичната политика.

Питър Даймънд, Дейл Мортенсен и Кристофър Пизаридес спечелиха през 2010 г. награда за работата си върху това, как регулирането и политиката засягат работните места и заплати.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ