Достъпът до интернет се смята за основно човешко право

Достъпът до интернет се смята за основно човешко право

Ресурсите на мрежата масово се смятат за фундаментално човешко право, подобно на свободата на словото и гражданското сдружаване. Четирима от всеки петима по света смятат, че никой не бива да бъде лишаван от възможността да използва информационните и комуникационни услуги на интернет, сочат данните от проучване, поръчано от BBC World Service.  

В изследването участват над 27 000 пълнолетни граждани в 26 страни. Доминиращата част от тях са твърдо „за” всеки човек да има право да използва мрежата.

Финландия и Естония вече промениха законите си, постановявайки, че достъпът до интернет е едно от основните човешки права на гражданите им. Международни организации като ООН също застават зад всеобщия уеб-достъп.

„Правото на общуване не може да бъде игнорирано”, твърди за BBC News д-р Хамадоун Тур, ген. секретар на Международния телекомуникационен съюз. Той смята, че интернет е най-мощното средство за просвещение, създадено някога. По думите му, правителствата трябва да се отнасят към информационната супермагистрала по същия начин както към инфраструктурата, боклука и водата на територията на страните им.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ