Учени: Хората, които ругаят, имат по-богат речник

Ако някога сте били обвинявани в нисък интелект, защото ругаете често, не се тревожете – науката е зад гърба ви. Ново проучване сочи, че хората, които разполагат със здравословен репертоар от ругатни, имат по-богат речник от останалите, пише Science Alert.

Откритието поставя под въпрос утвърдения стереотип, че хората ругаят, защото не могат да намерят по-интелигентни думи, с които да се изразят. 

Психолозите Кристин Джей и Тимъти Джей от Marist College и Massachusetts College of Liberal Arts раждат хипотезата, че хората, които си служат с голямо разнообразие от ругатни, боравят по-добре с езика като цяло.

За първия си експеримент учените събрали 43 доброволеца – 30 жени и 13 мъже – на възраст между 18 и 22 и ги помолили да изстрелят възможно най-голям брой мръсни или забранени думи в рамките на 60 секунди. След това участниците трябвало да изброят максимално много имена на животински видове за същия период. Названията на животни учените използвали като признак за цялостните речниково богатство и интерес към езика на всеки доброволец.

Общо участниците успели да изброят 533 забранени и обидни думи, някои от които не намират широка употреба в ежедневието (без да даваме пример).

След това всички положили серия от стандартни тестове за владеене на езика.

За втория експеримент учените подбрали други 49 доброволци – 34 жени и 15 мъже – от същата възрастова група и им възложили подобни задачи. Този път обаче от тях се искало да запишат възможно най-много обидни думи и имена на животни, започващи с буквата „а“. Тази група също положила гореспоменатите тестове.

Публикацията на двамата психолози в журнала Language Science гласи, че експресивните ругатни били генерирани с по-високи темпове, отколкото обидите, както и че нямало особена разлика между примерите, дадени от жени, спрямо хрумванията на мъжете. „Между двата пола не са наблюдават особени разлики в богатството на речника от забранени думи и скоростта на генерирането им“, пишат авторите.

Освен това те откриват, че изобилният репертоар от ругатни не е признак за цялостна речникова бедност. Дори напротив – умелата употреба на нецензурни думи и изрази е положително свързана с цялостното боравене с езика.

„Богатият речник от забранени думи е по-скоро признак за здравословни вербални умения, отколкото прикритие за липсата на такива“, заключват авторите.

„Хората, които използват разнообразие от ругатни, разбират експресивното им съдържание и нюансните разлики, които правилната употреба на обиди изисква. Умението за разпознаване на тези нюансни разлики всъщност говори за наличието на по-големи, а не по-малки лингвистични познания“, допълват те.

Важно е да споменем, че проучването е проведено сред малък брой доброволци, но докато не бъде публикувано по-мащабно такова, можем да се успокояваме с гледната точка на един от най-великите живи виртуози на английския език, Стивън Фрай. Гледайте видеото отдолу, в което той разказва за радостите от ругаенето, но не забравяйте, че думата „задник“ – колкото и заслужена – няма място в интервюто за работа.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Бившата номер едно в световния тенис Мария Шарапова продава къщата си в САЩ за 25 милиона долара
Времето: Топло със силен вятър от запад-северозапад