Учени: Хората, които ругаят, имат по-богат речник

Ако някога сте били обвинявани в нисък интелект, защото ругаете често, не се тревожете – науката е зад гърба ви. Ново проучване сочи, че хората, които разполагат със здравословен репертоар от ругатни, имат по-богат речник от останалите, пише Science Alert.

Откритието поставя под въпрос утвърдения стереотип, че хората ругаят, защото не могат да намерят по-интелигентни думи, с които да се изразят. 

Психолозите Кристин Джей и Тимъти Джей от Marist College и Massachusetts College of Liberal Arts раждат хипотезата, че хората, които си служат с голямо разнообразие от ругатни, боравят по-добре с езика като цяло.

За първия си експеримент учените събрали 43 доброволеца – 30 жени и 13 мъже – на възраст между 18 и 22 и ги помолили да изстрелят възможно най-голям брой мръсни или забранени думи в рамките на 60 секунди. След това участниците трябвало да изброят максимално много имена на животински видове за същия период. Названията на животни учените използвали като признак за цялостните речниково богатство и интерес към езика на всеки доброволец.

Общо участниците успели да изброят 533 забранени и обидни думи, някои от които не намират широка употреба в ежедневието (без да даваме пример).

След това всички положили серия от стандартни тестове за владеене на езика.

За втория експеримент учените подбрали други 49 доброволци – 34 жени и 15 мъже – от същата възрастова група и им възложили подобни задачи. Този път обаче от тях се искало да запишат възможно най-много обидни думи и имена на животни, започващи с буквата „а“. Тази група също положила гореспоменатите тестове.

Публикацията на двамата психолози в журнала Language Science гласи, че експресивните ругатни били генерирани с по-високи темпове, отколкото обидите, както и че нямало особена разлика между примерите, дадени от жени, спрямо хрумванията на мъжете. „Между двата пола не са наблюдават особени разлики в богатството на речника от забранени думи и скоростта на генерирането им“, пишат авторите.

Освен това те откриват, че изобилният репертоар от ругатни не е признак за цялостна речникова бедност. Дори напротив – умелата употреба на нецензурни думи и изрази е положително свързана с цялостното боравене с езика.

„Богатият речник от забранени думи е по-скоро признак за здравословни вербални умения, отколкото прикритие за липсата на такива“, заключват авторите.

„Хората, които използват разнообразие от ругатни, разбират експресивното им съдържание и нюансните разлики, които правилната употреба на обиди изисква. Умението за разпознаване на тези нюансни разлики всъщност говори за наличието на по-големи, а не по-малки лингвистични познания“, допълват те.

Важно е да споменем, че проучването е проведено сред малък брой доброволци, но докато не бъде публикувано по-мащабно такова, можем да се успокояваме с гледната точка на един от най-великите живи виртуози на английския език, Стивън Фрай. Гледайте видеото отдолу, в което той разказва за радостите от ругаенето, но не забравяйте, че думата „задник“ – колкото и заслужена – няма място в интервюто за работа.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ