Къде опъват палатка богатите 1

Къде опъват палатка богатите 1

Колко демоде е голямата ти брезентова палатка? Всъщност доста. Най-големият лукс, който може да ти предложи тя, е покривът под небето, където да се свиеш на кравай и да изкараш нощта. Този вариант може да изглежда романтичен за някои хора, но за други е истински кошмар. Буболечки, диви животни, внезапни бури и храна със съмнителен вкус – това лице на природата не предизвиква усмивка у всеки. Ето и причината първото ходене на къмпинг за много хора да остане и последно. Тук на помощ на мечтаещите за зова на дивото разглезени градски чеда идва новият начин да зяпаш звездите насред нищото, но сред достатъчно удобства.

На къмпинг, без да се лишаваш от удобства, а дори и лукс – това е най-краткото определение на новото модно тузарско хоби – глемпинг (glamping, от англ. glamour – очарование, и camping – къмпинг). Пак има палатки, но са от скъпи хайтек материи, а някои спокойно може да минат за произведения на дизайнерското изкуство.

Независимо какъв е покривът над главата ти – юрта, колиба или вигвам, – доста често в помещението е налице цялата цивилизационна върволица от Едисон до Гейтс и Джобс. Така заради наличието на електричество ще имаш най-малко лампа, а в повечето случаи и всичките си комуникационни и високотехнологични джаджи. Стига, разбира се, да ги искаш.

За удобството ти ще допринесат и персийският килим под краката, шезлонгът и леглото с балдахин, банята с душ и топлата камина, та дори и персоналът, който ще се погрижи за храната и напитките. Ако имаш желание, може и сам да осигуриш вечерята си – глемпингът се комбинира прекрасно с лов, риболов и градинарство. Както и с конна езда, байкинг, разходки или чисто и просто с безделие сред природата.

Макар за прародина на глемпинга да се смята Африка – където в началото на 20. век всичко започва с организирането на първите сафарита, – в сегашния си вид луксозното къмпингуване е само на около три години. За негови създатели се смятат британците.

Като при всяко луксозно начинание и при глемпинга е добре да си готов за дълбоко бръкване в джоба. Понякога нощувката на човек в подобна свръхмодерна юрта може да струва и повече от 1000 долара. Разбира се, говорим за 5-звездни „малки къщи в прерията”, където допълнително утежнение на цената прибавя еко- и биоориентацията на съоръженията. И като заговорихме за звезди и цени, ето и първото ни предложение за глемпинг дестинация.

 

Monkton Wyld

Дорсет, Англия

Най-новата атракция на парка Monkton Wyld са специалните палатки, вдъхновени от африканските сафарита. 5-звездните палатки предлагат дървен под и две отделни зони с легла. В жилищната част има удобен кът за сядане, телевизор, маса и всичко необходимо за пълен комфорт, сред които и кухня, оборудвана с всички екстри, с които разполага една съвременната кухня.

Предназначение: Идеалното място за… всичко: в комплекса има тенис кортове, магазин, забавачки за деца. И, разбира се, много тишина за пълна почивка.

Подходящ сезон: от май до септември.

Цена: 415 паунда на седмица за палатка.

*******

Автор:Емил Дилкин

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ