Може ли човек да се разболее от 3D филми и телевизия?
Протегнете си ръката и си изправете палеца точно пред лицето. Сега си затворете лявото око. Отворете го и затворете дясно. Сякаш палецът ви се премести, макар и ръката ви да не е помръднала. 3D се основава на този ефект, възползвайки се от възможността на мозъка да смесва два образа в един. Очилата, които човек трябва да носи, докато гледа нещо на 3D, на практика помагат на мозъка да интерпретира два плоски образа като един обект, който има дълбочина.
С успеха на "Аватар" един куп 3D филми като „Алиса в страната а чудесата” и „Как да си дресираш дракон” оставят своята следа в Холивуд. Мартин Скорсезе наскоро обяви, че планира да режисира 3D филм тази година. Nintendo съобщи за плановете си за 3D конзола за игри. Много компании в електрониката имат 3D телевизионни модели, предлагайки възможността за това вълнуващо гледане у дома, когато телевизионните канали започнат да пускат повече 3D програми. 3D каналът Comcast например пусна голф турнира Masters по-рано този месец, а ESPN планира да започне 3D спортен канал тази година.
Но докторите казват, че за очите, които не са свикнали с 3D, гледането по няколко часа на ден крие рискове - леки симптоми на дезориентация, а в по-редки случаи може да доведе до припадък.
Телевизорите Samsung 3D LED се продават с листовка със съществени предупреждения за здравето. Те съобщават за възможност определени визии или светлини да предизвикат епилептичен пристъп или удар и да доведат до увреждане на вестибуларния апарат, дезориентация, повишено очно налягане и други.
Докторите все пак казват, че процентът на хората, които имат основание да се притесняват от тези странични ефекти, е малък и рискът от припадък е незначителен. По-често може да се срещнат оплаквания като замаяност или друг вид лек дискомфорт след гледане на нещо триизмерно, дори съвсем кратка реклама за филм.
Проявата на симптоми като гадене, главоболие или умора специалисти офталмолози обясняват с това, че 3D кара окото да се движи по неестествен начин.
Какво се случва в действителност: 3D технологията показва две различни перспективи на едно и съща сцена. 3D очилата имат поляризиращ филтър, който разделя двете изображения – едно за лявото око и едно за дясното. Мозъкът наслагва двата образа, в резултат на което се получава обемен образ. Това се случва толкова бързо, че човек не може да усети прехода. И така 3D филмът ти казва „хей, в тази сцена аз се движа наоколо”, а вестибуларният апарат подава сигнал „но аз не се движа наникъде” и именно това разминаване може да предизвика прилошаване.
Всъщност най-застрашени от неприятните странични ефекти на 3D филмите са хората със заболявания на очите. Според специалисти повече от 80% от хората нямат проблем да гледат 3D.
Колкото до дългосрочния ефект от гледането на триизмерна телевизия никой още не може да каже нещо със сигурност, тъй като това е нещо наистина ново. Но все пак специалистите са загрижени какъв ефект може да има продължителното гледане на 3D телевизия върху децата, особено в дългосрочен аспект, защото това все пак е една неестествена симулация.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.