Мозъчната химия на раздялата
За мнозина раздялата е не просто болезнена, но и неизбежна в даден етап от живота. Проучване сред студенти в Case Western Reserve University открива, че повече от 90% от тях – и мъже, и жени – са били отхвърлени от някого, когото все още обичат. Освен това, повече от 90% от тях споделят, че са зарязали човек, който е бил влюбен в тях.
В ранните етапи на раздялата мислите са обсебени от бившия партньор, преживяването й пречи на способността да се концентрираме върху други неща, непрестанно се чувстваме зле. Причината за това е в нашия мозък. Но не се отчайвайте – има и друга част от мозъка, която се опитва да ви помогне. Тя ще фокусира мислите ви върху бившия/бившата по същия начин, по който ви кара да внимавате при физическа болка.
Една и съща част от сивото вещество се задейства и в двата случая, установява изследване на когнитивни невролози от Columbia University. Те използвали сканиране с ядрено-магнитен резонанс, за да проверят мозъчната активност при хора, преживели нежелана раздяла в рамките на последните 6 месеца, като по време на експеримента участниците гледали снимки на бившите си партньори, същевременно мислейки за общи преживявания.
Резултатите от скенерите били сравнени с други фази от изследването. В една от тях участниците гледали снимка на приятел, а в следващата ръката им била изложена на болка от гореща медицинска сонда. Учените открили, че едни и същи части на мозъка - т.нар. преден сингуларен кортекс и част от мозъчната кора (инсула) били осветени, когато участниците гледали снимката на бившия партньор и когато усещали физическа болка, но не и когато гледали снимка на приятел. Тези участъци на мозъка са свързани с чувството за физическа болка.
Учените все още дискутират дали има реална връзка между отхвърлянето и болката, или просто тези зони реагират заради силните усещания, които предизвикват раздялата и физическия дискомфорт. С други думи, нашите мозъци оценяват физическата болка и образа на изгубени близки хора като важни фактори, на които трябва да се обърне внимание. За нашите предци физическата болка и отхвърлянето от партньор били еднакво нежелани, тъй като намалявали значително шанса им за оцеляване. Това може да е причината за специалното внимание, което мозъците ни отделят на тези случаи.
Изследователите Луси Браун и Хелън Фишър също правят проучване, при което сканират мозъчната дейност на 15 юноши, наскоро преживели нежелана раздяла. Много от тях отчаяно се опивали да върнат изгубения си партньор чрез звънене в късните часове, пращане на множество имейли и изненадващи посещения на бившите си. Други се чувствали депресирани и паднали духом. Когато зарязаните гледали снимки на бившите си, изследванията показали активност в няколко мозъчни зони, които са част от мозъчната система, реагираща при награда/мотивация чрез отделянето на веществото допамин.
Допаминът е главният "виновник" за развиването на зависимости и за пристрастяването – към дрога, например. Доказано е, че производството му се повишава и в началните фази на любовта. Следователно, отхвърлените чувстват копнежи към бившите си по същия начин, по който пристрастените копнеят за наркотик. Когато тези зони се включат, ние изпитваме нужда да бъдем с любимия и може да прекараме цял ден, мислейки за него. Накратко, раздялата е тежко изпитание, но не и непреодолимо.
Ето четири неща, които ще ви помогнат да се вземете в ръце в такъв момент:
- Избягвайте да гледате снимки на бившия партньор, подаръци или други сантиментални обекти, които ви свързват с него. Избягвайте места, на които сте били заедно. Силно вероятно е тези неща да пробудят "допаминовата зависимост" и да ви накарат да се затворите в себе си.
- Прекратете цикъла на обсебващи мисли и пресъздаване на миналото. Трябва да си представяте голям червен знак „СТОП”, когато започнете да си мислите за това. Намерете си хоби, потърсете приятел или подредете гардероба си.
- Започнете нова програма за физическа активност - бягане, туризъм, фитнес, йога или се присъединете към спортен екип. Упражненията ще ви накарат да се чувствате по-добре, ще ви помогнат в борбата с депресията, ще ви държат ангажирани, по-енергични и дори ще ви дадат възможност да се запознаете с нови хора.
- Мислете си за неприятните моменти от вашата връзка – често идеализираме изгубените връзки. За да се преборите с това, мислете за моментите, когато бившата ви половинка се е държала зле с вас,
Източник: Psychology Today
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.