Нов световен рекорд по запомняне на числа

Нов световен рекорд по запомняне на числа

„По-бързо, по-високо, по-силно” – известният в цял свят олимпийски девиз, в Монголия трябва да бъде допълнен и с „по-умно”. Монголците не блестят в олимпийските спортове, но за сметка на това постепенно се превръщат в световни лидери в принципно нов вид състезания – международни шампионати по запаметяване, съобщава ТАСС.

Тези интелектуални съревнования набират все по-голяма популярност сред жителите на азиатския континента.

На завършилия вчера в Тайван 23-и поред двудневен шампионат в тази област 8 монголци печелят 36 от общо 70 медала, от които 20 златни, 4 сребърни и 12 бронзови отличия.

По всеобщо признание героят на „интелектуалната олимпиада” е С. Цогбадрах, който поставя нов световен рекорд: младежът успял да запомни и възпроизведе 432 числа от общо 470, продиктувани на английски език. Впрочем предишният рекорд също е негов, с 390 запомнени и възпроизведени числа.

Безспорният победител обаче е скромен и крайно самокритичен. Както съобщава един от монголските национални ежедневници „Улан— Батор пост”, юношата не е много доволен от резултата си, защото „аз всъщност запомних всички 470 продиктувани на глас числа, но заради досадна грешка назовах неправилно 433-о” (б.р. – при грешка, отчитането на верните отговори се прекратява).

Експертите обаче не са съгласни с него и смятат, че рекорда, демонстриран от монголския вундеркинд, наистина е уникален. Повтарянето на числа, запомнени само по слух е най-сложният кръг в шампионата, тъй като изброяването им става в интервал през една секунда, а и английският не е мйчин език за всички участници.

Международният открит шампионат по запаметяване се провежда всяка година от 1991 г. насам, в три възрастови категории. Тази година участие в него са взели 81 състезатели от 12 страни.

Състои се от 10 етапа като основната задача във всеки от тях е да се запомни визуално или по слух максимално количество информация за ограничено време.

Участниците се надпреварват в способността да възпроизведат в точно определен ред числа, продиктувани за пет минути, половин час и един час; да разположат по точно определен начин показани им лица на хора и да назоват имената им; точно да опишат абстрактни изображения и др.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ