По света и у нас през октомври
България:
1 октомври - Младежки фестивал на изкуствата „Различният поглед”, гр. Стара Загора - програмата на фестивала включва много забавления за младите хора - арт ателиета, където всеки може да се научи как да рисува върху текстил и стъкло и да изработва бижута, презентации, въжена градина, графити, пърформанси, еко и природозащитни изложби, много музика и забавления на откритите сцени, разположени около античната улица на Августа Траяна. Фестивалът се провежда ежегодно.
1 октомври - Традиционна поетическа обсерватория, гр. Белоградчик - това е единствена по рода си поетическа изява. За първи път идеята на дружеството на СПБ във Видин, подкрепена от Съюза на българските писатели и община Белоградчик е осъществена пре 1981г. Тогава покривът на астрономическата обсерватория е превърнат в сцена, а под купола на телескопа своите поетически послания към звездите отправя поетът Любомир Левчев. След него с авторски рецитал на уникалния поетичен празник са гостували повечето от най-именните български поети.
1 октомври - Национален фестивал „Млади виртуози” , гр. Сливен - фестивалът е проява, чрез която се утвърждава престижа на Сливен като град с трайни и забележителни музикални традиции. Той цели поощряване на младите таланти и създаване на контакти за бъдещото им развитие и реализация, посредством работа с професионални оркестри и изпълнители, както и приобщаване на повече публика и съмишленици към класическата музика
1- 3 октомври - Празник на плодородието в Кюстендил, увенчаващ началото на есента. Този есенен празник на изобилието е наследство от Първия национален овощарски конкурс от 1896 г., заявен от Община Кюстендил, проведен под патронажа на Министерството на търговията и земеделието (тогава), и е първият и единствен по рода си такъв празник за страната. Днес “Празникът на плодородието” се провежда в продължение на три дни, в които се представя изобилието и плодородието на кюстендилския овощен край. Художествено аранжирани кътове с плодове и зеленчуци радват посетителите. “Празникът на плодородието” има конкурсен характер с награди за най-добро и атрактивно представяне на участниците, с което се насърчават производителите.
1 – 6 октомври - XV Мeждународен куклен фестивал „Златният делфин”, гр. Варна - основан е под името Празници на театралните кукловоди през 1969 г. Инициатива за неговото провеждане е на Варненския куклен театър. През 1970 г. с подкрепата на Комитета за изкуство и култура, Съюза на артистите в България и обществеността на Варна е проведен Първият фестивал на куклената пиеса. През 1972 г. второто издание е станало Първи международен фестивал на куклената пиеса. Основната цел е свързана с популяризиране на български пиеси. Провежда се в залите Държавен куклен театър, Драматичен театър - сцена “Филиал”.
1 – 31 октомври - Международен фотографски салон, гр. Варна - основан е през 2003 г. първоначално като национален фотограски салон по инициатива на Гражданско дружество „Национален фотографски салон”. От 2007 година е международен с участието професионалисти и любители от цял свят. По време на изложението гостите на салона могат да разгледат множество фотографии на различни тематики.
5 октомври - Празник на Стара Загора с разнообразни културни и спортни прояви, представляващи интерес не само за местните жители, но и за гостите на града. Традиционни за тези дни са празничното градско шествие, парадът на ретро коли, годишната изложба на старозагорските художници, националния турнир по конен спорт за “Купата на Кмета” и много други.
7 – 14 октомври - Фестивал на българския филм „Златната роза” в гр. Варна. Програмата му включва игрални, документални, научно-популярни, мултипликационни и късометражни филми. Специално жури определя награди за най-добър филм на съвременна тематика, най-добър сценарий, режисура, операторска работа, най-добро изпълнение на женска и мъжка роля и др.
14 – 17 октомври - VIII Международен фестивал на духовната музика, гр. Габрово - празникът на духовната музика е една от основните и значими културни прояви в Габрово наред с Фестивала на хумора и сатирата и Международния младежки фестивал на партньорските градове. Той се провежда на 13 и 14 октомври всяка година в чест на 14 октомври - Ден на Света Петка, който е обявен за духовен празник на Габрово по решение на Общинския съвет на града.
21 – 23 октомври - Международен конкурс за цигулари „Проф. Недялка Симеонова”, гр. Хасково
26 октомври - Празник на Сливен, отбелязван с традиционния Сливенски панаир, с атракциите, със спортните и културни прояви, които представят най-добрите постижения на местни и гостуващи творци и изпълнители. По традиция, в навечерието на празника, на тържествена церемония се връчват наградите на Община Сливен съгласно Наредбата за символиката на Община Сливен.
31 октомври – Връчване на националната литературна награда „Елиас Канети", гр. Русе - наградата е учредена през 2005 г. от Община Русе в навечерието на 100-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети. Министерството на културата е съучредител на Националната литературна награда „Елиас Канети”, с която се удостояват български автори в областта на белетристиката и драматургията. Наградата се връчва на всеки две години, в навечерието на 1 ноември на тържествена церемония-концерт.
Европа:
7- 15 октомври – Есенен фестивал в Будапеща – в продължение на 8 дни столицата на Унгария – Будапеща се превръща в център на веселието, но и сцена на съвременното изкуство. Градът се изпълва от най-различни музикални прояви, филми, изложби и компютърни изкуства. Първият фестивал е проведен през 1992 г. и оттогава той се превръща в дългоочаквано събитие за местните хора и чуждестранните туристи. Тазгодишната тема на фестивала е „Сегашно време”. Организаторите обещават в него да се включат над 12 страни с над 90 представления във всички категории: музика, опера, танци, театър, кино, изложби. Ще ви бъде трудно да изберете кое да посетите.
20 – 24 октомври – Салон на Шоколада в Париж – няколко дни любителите на шоколада и шоколадовите изделия ще могат да се докоснат до това блаженство във френската столица. За 17 поредна година салонът на шоколада ще събере някои от най-добрите сладкари в света, които ще сътворят пред гостите невероятни произведения от течен шоколад. По време на откриването актьори, певци и модели дефилират в рокли, костюми и шапки, направени изцяло от шоколад или покрити с вкусното изкушение. Салонът на шоколада е създаден от Силви Доуче и Франсис Жанет през 1994 г. Идеята да се представи шоколада като изкуство, мода и стил се пренася и в Ню Йорк, Токио, Люксембург, Русия, Испания и Китай.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.