Превърнете временните навици в трайни и полезни поведения

Превърнете временните навици в трайни и полезни поведения

Превърнете временните навици в трайни и полезни поведения

Колко пъти сте постигали някаква цел – да свалите 3 килограма за важно събитие, да изкарате висока оценка на изпит или да работите усърдно, за да си извоювате повишение, – а след това сте изоставяли полезното поведение, което ви е отвело до нея?

Финалните линии са коварно нещо. От една страна е трудно да се фокусираш и да постигнеш каквото и да е без летва, която трябва да прескочиш; конкретните цели ни вдъхновяват към действие и упорство, а щом ги постигнем, увереността ни тръгва нагоре.

От друга страна, крайната дестинация подрива трайната поведенческа промяна. Все пак финалната линия означава „Ти успя!“, а пресичането й изведнъж ни оставя без цел. А ако пътешествието е било неприятно, стресиращо или всепоглъщащо, може просто така, от облекчение, да кривнете от правилата и да се върнете към старите си безполезни или дори вредни навици.

И така, как да си поставим мотивиращи цели за идната 2016 година и все пак, след това, да превърнем поведението, което ни е отвело до тях, в константа?

Когато съставяте списък, опитайте да използвате различни думи – така нареченото преформулиране.

Например, можете да преформулирате „Искам да сваля 10 килограма до срещата на випуска“ в „Искам да бъда стройна/строен, в добро физическо здраве и изпълнен/а с енергия“. Или пък вместо „Искам да получа повишение“ - „Искам да бъда по-харизматичен мениджър и добър екипен играч“.

Идеята е да изместите фокуса на мисленето си от цели с определена крайна точка към конкретни такива, които обаче не предполагат прекосяването на финална линия – с други думи, вместо да „постигате“ някаква цел, да се „превърнете" в нея.

Този метод ви кара да се запитате: „Искам ли да разгърна пълния си потенциал, или се интересувам единствено от повишението?“ Промяната на перспективата може дори да ви разкрие нови върхове, които преди това не сте се замисляли да покорите.

Уенди Любел, фитнес експерт и уелнес коуч от Вашингтон, е приложила тази стратегия в работата си със своя клиентка работохоличка, която се чувствала „дебела и нещастна“ и искала да свали 10-те килограма, които е натрупала през последните 30 години. „Тя ставаше в 5 сутринта, за да бяга на пътеката, преди да отиде на натоварващата си работа, и не спеше достатъчно“, разказва Уенди. „Мислеше, че йогата и разтягането са загуба на време, и за нищо на света не си правеше разходки.“

Уенди убедила клиентката си да се замисли защо е толкова важно да свали 10 килограма, „Защо искаш да се побереш в тези дънки?“, попитала тя. „Какво искаш да почувстваш? Какъв искаш да е животът ти?“

В крайна сметка клиентката й разбрала, че целта й не е свалянето на килограми, а по-балансираният живот. Съгласила се да ходи на дълги разходки и открила колко отпускащо й се отразяват те. „Чистият въздух и слънчевата светлина й помогнаха да достигне до състояние на размисъл“, обяснява Уенди. „Вече е много по-щастлива и осъзнава колко голямо напрежение е стоварвала върху себе си.“ Клиентката успяла да отслабне, но спряла да се притеснява от показанията на кантара.

Ето и няколко стратегии, които можете да използвате при избора на цели за 2016 година. Те ще ви вдъхновят към действие и ще задържат вниманието ви върху по-голямата картина (продължава на следващата страница):

1. Гледайте отвъд финалната линия.

Запитайте се: „Къде виждам себе си след срещата на випуска?“ Или „Какво ще се случи, след като получа повишението?“ Изключително важно е да си поставяте реалистични цели, но не се ограничавайте само до тях.

2. Открийте вътрешната си мотивация.

След като достигнете крайната дестинация, може да се изкушите да се върнете към старите си навици. Затова се запитайте: „Какво ми доставяше най-голямо удоволствие, докато преследвах целите си?“ Опитайте се да превърнете отговора в една по-малко амбициозна, но дългосрочна цел. Например, ако общуването с групата по йога ви е било приятно, потърсете друг, външен източник на другарство – може би литературен клуб?

3. Запитайте се „защо“?

Ако сте вперили поглед в повишението на работното място, запитайте се защо и не спирайте да се питате, докато не стигнете до истинския, скрит емоционален мотив. Повече пари ли искате, или повече уважение? Отговорът може да ви помогне да осъзнаете, че постигането на целта няма да задоволи нуждите ви.

4. Поставете си поведенческа цел, която да ви съпровожда до финалната линия.

Например, ако тренирате за веломаратон, старайте се да закусвате по-здравословно или да развиете гъвкавостта си, посещавайки курсове по йога два пъти седмично. Ако тези нови поведения се превърнат в навик, вероятността да ги запазите след края на маратона – дори да изоставите всички други правила, които са били част от подготовката ви – е по-голяма.

5. Не спирайте да поддържате баланса между работата, семейството и личното си време.

Доста трудно е да запазите това равновесие, ако в продължение на месеци постигането на някаква цел е доминирала живота ви. Уверете се, че разполагате с пространство за „обикновен“ живот, за да не се озовете пред огромна пропаст, когато прекосите финалната линия.

6. Изтрийте думата „цел“ от речника си – поне за няколко месеца.

Тази стъпка може би ви изглежда дота радикална. Всички сме програмирани да си поставяме цели ида ги постигаме. Но ако този процес е непрекъснат – колкото и постижими да са целите – то успехът и удовлетворението ви се намират в бъдещето, а не в настоящето. Непрестанният натиск да покорявате нови върхове изсмуква удоволствието от самоусъвършенстването. Почивката от целите може – иронично – да е ключът към напредъка.

Запазването на здравословните и продуктивни навици след достигането на крайната дестинация до голяма степен зависи от определението ви за успех. Ако за вас то е усещане за сила и жизненост, положителните ви навици много по-лесно ще се превърнат в трайни поведение, отколкото ако „успехът“ е свалянето на 10 килограма.

Шарън Рос, съосновател на програмата за разгръщане на потенциала за професионален и личностен растеж Mazlo, за PickTheBrain.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ