Събитията, които ще променят света през следващите 25 години (продължение)

Събитията, които ще променят света през следващите 25 години (продължение)

Как ще изглежда светът след 25 години. Експерти, събрани от в. "Обзървър" повдигат завесата. Ето и следващите 10 прогнози за неща, които ще променят света и живота ни през следващите 25 години. (Първите 10 може да прочетете тук)

11. Интернет: Квантовите компютри са бъдещето

Отворената мрежа, създадена от идеалисти, хипита, учени, вярващи в свободния и генеративен поток на знания, е направена, за да решава проблемите на прагматиците. Хенри Форд откри как се правят пари, като създава продукти, които хората искат да притежават. Марк Цукербърг и Стив Джобс откриха как се печелят пари, като позволиха на хората да споделят. Facebook и Apple размножават облак от капитализъм, в който потребителите позволяват на компаниите да управляват информация, идеи, пари, софтуер от тяхно име и всичко това стопанисвано в огромни плаващи облаци от споделени данни. Движението на Джулиан Асандж – „Уикилийкс” е най-радикалната версия на новата алтернатива на интернет – безплатен, открит и публичен. Съдбата на това движение ще определи новата форма на интернет. Ако привлече подкрепа, мрежата има шанс да стане една от основните политически сили. До 2035 г. мрежата като пространство от уеб страници, достъпни на компютър ще бъде отминало схващане. Интернет става мобилен и съответно, който плаща повече ще получава по-бърз достъп. Големите промени през следващите 25 г. ще дойдат от хора, които работят от домовете и гаражите си. До 25 години квантовите компютри ще навлязат в бита.

Прогноза на Чарлз Лийдбитър, писател и предприемач

--------------------------------------------------------------------------------------

12. Мода: Технологиите създават умни дрехи

Модата е голяма част от начина, по който комуникираме нашата идентичност пред другите. В следващите десетилетия обаче тя ще има много по-голямо влияние в общуването ни. Ние вече сами моделираме идентичността си онлайн, манипулирайки изображения, които разказват история за нас. Технологиите ще се използват все повече в облеклото, за да ни предоставят по-голяма информация. Дрехите ще стават все по-умни и сами ще ни дават информация за това къде и от какво са произведени и съответно колко това е навредило на околната среда. Модата премина през голям цикъл от нещо ценно към нещо, което може да бъде използвано еднократно. Дизайнерите все повече ще се опитват да влагат емоционален елемент в дрехите си.

Прогноза на Дилис Уилямс, дизайнер

--------------------------------------------------------------------------------------

13. Природа: Диви животни ще живеят заедно с хората

Всички искаме да живеем в свят където тигрите, китовете, орхидеите и кораловите рифове имат своето място. В следващите 50 години ще разберем защо много видове изчезват, но до 2030 населението на Земята ще се увеличи двойно, а това ще изостри конкуренцията за оцеляване между видовете. Последиците от глобалното затопляне ще доведат дотам много животински видове да заживеят в града заедно с хората. И ще останат тези, които могат да се адаптират към човеците. Все ще променяме представите си за естествена среда и дива природа. В момента се отнасяме към биоразнообразието и екосистемите като даденост, безотговорно, като ги включваме в едно национално счетоводство.

Прогноза на Джорджина Мейс, професор по природни науки

--------------------------------------------------------------------------------------

14. Архитектура: Представата ни за град ще се промени

През 2035 г. много хора ще живеят в лоши жилища. Градът ще се състои от серия малки единици, организирани от представите на хората за добро и зло. Градовете ще станат прекалено големи и сложни, за да могат да се управляват от една сила. Думата "град" ще загуби част от значението си. Тя няма да може да опише огромните агломерации от 10 млн. души. Разграничението между град и село ще избледнее. Ще се появят малки оазиси на лукс от жилищни комплекси , молове и офис сгради.

Прогноза на Роан Мур, архитектурен кореспондент

--------------------------------------------------------------------------------------

15. Спорт: ТВ предавания с холограми

Глобализацията в областта на спорта ще продължи. Тази тенденция се вижда както при избора на Рио за Олимпиадата през 2016 г., така и при този на Катар за Световната купа през 2022 г. Това ще означава промени в традиционните спортни календари, за да отговорят на нуждите на климата и часовите зони по цялата планета. Спортът ще трябва да отговори на новите технологии и скоростта, с която ще обработваме информацията. Телевизията ще трябва да се промени към нарасналите изисквания за време. Електронни компании вече планират предавания на живо с холограми.

Прогноза на Майк Лий, комуникационен експерт

--------------------------------------------------------------------------------------

16. Транспорт: Безпилотни коли ще заменят двигателя с вътрешно горене

Не е трудно да се предскаже каква ще бъде транспортната инфраструктура след години. Може да отнеме десетилетия докато изградим високоскоростни железопътни линии, но знаем какво ни очаква. Начина ни на мислене за транспорт обаче ще се промени коренно. Летище като „Хитроу” ще остане в миналото. Инстинктът за пътуване е вроден в нас, но ще трябва да го правим по начин по който да създаваме ниски въглеродни емисии. Велосипедистите и пешеходците ще станат повече. Колите с двигатели с вътрешно горене ще изчезнат. Новите безпилотни коли ще бъдат по-безопасни, но когато се случи инцидент с такава кола, щетите ще бъдат от ранга на самолетна катастрофа.

Прогноза на Франк Кели, преподавател по математика в Университета Кембридж

--------------------------------------------------------------------------------------

17. Здраве: Лечението ще прилича на обучение

Здравните системи по принцип са доста консервативни. Ето защо прогнози от близкото минало все още не са се материализирали. Противно на прогнози от миналото, все още не носим умни чипове със себе си, които съхраняват ценна информация за здравословното ни състояние, повечето лечения не са генетично съобразени и здравният туризъм до Бангалор, Индия все още не е много популярен. Въпреки всичко това здравеопазването ще премине през бавна, но сигурна революция. Средната продължителност на живота ще се увеличава с три месеца всяка година, но ще се чувстваме все по-малко здрави. Средните здравни разходи в Америка ще се увеличат със 17% средно. Част от тези разходи ще отиват за борба със затлъстяването, алкохола и лечение на травмите от рискови спортове. До 2030 г. психическото здраве ще бъде третирано наравно с физическото. Ще се използват умни лекарства, но по-голям ефект ще се търси от медитация в училище и фитнес за мозъка. Лечението ще прилича на обучение. Личният лекар ще предписва кратък курс на терапия на дадено заболяване, а когато болният се прибере у дома, той ще разполага с електронен наставник, който ще следи оздравяването му в дългосрочен план. Всеки сериозен наблюдател може да каже, че големите многопрофилни болници ще са отживелица. Но тъй като те са заели сериозно място в живота ни, този, който ще го направи ще трябва да е много смел.

Прогноза на Джеф Мългън, изпълнителен директор на фондация Young

--------------------------------------------------------------------------------------

18. Религия: Атеистите ще се увеличават

През следващите десетилетия поддръжниците на религията ще стават все по-малко и по-ревностни. Организираните религии ще работят все повече да противодействат на това, които виждат като заплаха за интересите си. Прогнозирам нарастване на дебата за църковните привилегии и дискриминацията. Трудно ще е на държавните институции да се обвързват с религии, които проддържат сексизъм и хомофобия.

Прогноза на Евън Харис, писател

--------------------------------------------------------------------------------------

19. Театър: Отново ще преживеем 1960 г.

Театърът, като институция, ще устои на съкращенията и финансовия недоимък. Някои театри ще затворят, други ще бъдат предпазливи. Орязването на финансите за театър ще накара младите хора да отправят предизвикателство към познатото изкуство. Студентските манифестации ще станат по-чести и отново ще преживеем 1960 г. Новите форми на изкуство отново ще се лутат между идеология и политика. Присъствието на жените при режисьорите, продуцентите и писателите ще расте.

Прогноза на Кейти Мичъл, театрален режисьор

--------------------------------------------------------------------------------------

20. Литература: Изказът на Twitter ще се превърне в литературна класика

Четете ли все по-малко книги? Аз, да, а четенето на книги е част от моята професия. Това е разбираемо с изкушението интернет. Да прекараш 20 часа с един автор и един разказ изисква мотивация. Лошата новина е, че и в следващите 25 години ще четем все по-малко за удоволствие. Но авторите на книги не трябва да се плашат. Електронните четци ще ни карат да си купуваме книги и в 4 сутринта, макар да не четем дори първите 100 страници. До 2035 г. литературни произведения, написани в изразния, лаконичен стил на социалната мрежа Twitter ще бъдат смятани за истинска класика. Ще бъдат създадени сапунки за iPod, за да ги гледаме докато пътуваме.

Прогноза на Наоми Алдерман, писател

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ