Шедьоврите на социалистическия дизайн

Manager News

Италианският дизайнер Умберто Джираудо изказа възхищението си от решенията на вече класическия съветски продуктов дизайн. Някои от тези вещи са добре познати и на българите от по-старите поколения – запорожецът, плетената торбичка, чугуненият чайник... Някога не мислехме дали са красиви, или не – просто ги използвахме, защото други нямаше. Но може би сме пропуснали да се насладим на една днес носталгична естетика? Джираудо, който е специалист по индустриален дизайн и преподавател в Британската Висша школа по дизайн представя в портала AdMe.ru селекцията си от най-добрите според него дизайнерски решения от социалистическата ера в СССР.

Бутилка за кефир (айран, мляко)


Един от най-добрите световни примери за икономичен и екологичен продуктов дизайн.

Плетената пазарска торбичка


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Това е един от водещите примери за отличен съветски дизайн. Ако не са ви безразлични проблемите на екологията и замърсяването на околната среда, както и въпросът за свръхпотреблението, трябва да знаете, че тази мрежичка е жизненоважно решение на редица дългосрочни проблеми. Тя е част от една разумна система, в която продуктите се купуват в количеството, в което са нужни, а не за запас. Те не се опаковат няколко пъти, а торбата може да се използва многократно и винаги да се носи в джоба или в ръчната чанта – тя е компактна и не заема почти никакво място. Според мен съвременните дизайнери трябва да обърнат много сериозно внимание на този продукт.”

Календарът с късащи се листове


„Тези календари бяха популярни и на Запад. Те са актуални и днес. Въпреки че в тях се хаби много голямо количество хартия, те са ми мили, защото ми дават възможността като късам листата, физически да усещам отминаването на времето.”

Чайникът


Кафето


„Чудесна опаковка. Проста, икономична, само с два цвята, но и до днес изглежда много съвременна. С радост бих си купил кафе в такава кутия – тя изглежда много по-автентична от пластмасовите боклуци, в които днес се разфасова кафето.”

Одеколонът


„Младежът на етикета е леко плашещ! Шегата настрана, забавен ми е контрастът между внимателно обмисления графичен дизайн на етикета и формата на шишето. Гърлото и капачката показват, че то може да се използва не само за тоалетна вода, но и за всичко друго – например за съхранение на битова химия или евтин алкохол. Бутилката е много практична. От друга страна не мога да разбера защо при липсата на конкурентен пазар са се предлагали такива специфични и агресивни опаковъчни макети. За съжаление, много от днешните „млади предприемачи” също не разбират значението на дизайна в търговията и влагат усилия в неща, в които няма смисъл.”

Кондензираното мляко


„Истински руски шедьовър. Знам, че много хора обичат този продукт и затова, че той може да се вари направо в консервата.”

Презервативите


„Честно казано съм изумен. Сигурен бях, че децата в Съветския съюз ги е носил щъркелът! Последно имало ли е секс в СССР, или не? Явно все пак е имало... Що се отнася до опаковката на презерватива, мога да кажа, че е много функционална. При това е съвършено „неемоционална”, но не мисля, че в конкретните обстоятелства някой е обръщал внимание на това. Харесва ми.”

Електронната игра


„Имах подобна, когато бях малък, и не виждам почти никаква разлика. Интересен е обаче контрастът между американския Мики Маус и кирилицата – много е мило.”

Релефната чаша


„Проста и елегантна, една обикновена чаша, която символизира стабилност.”

Триъгълният пакет за мляко


Това не е чисто съветско изобретение. Началото на производството му поставя шведската компания Tetrapack. През 1943 г. лабораторията „Akerlund & Rausing” разработва картонена опаковка за мляко, а през 1944 г. младият асистент Ерик Валенберг изобретява картонен пакет във формата на многоъгълник, направен от конусообразно парче хартия.

Ученическата униформа


„Много елегантна и чудесно отразява официалния йерархичен статут. И аз съм носил униформа в училище. Но не мога да не отбележа, че днес такава дреха бихте видели на келнерките или студентките, но не и на ученичките.”

Телевизорът


„Такъв телевизор спокойно може да видите в хола на баба си и дядо си. Помня колко се учудих, когато за първи път видях увеличителното стъкло на екрана.”

„Запорожец”


„Истинският шедьовър на съветския дизайн – без да смятаме това, че е базиран на дизайн на FIAT. „Запорожецът” има уникални черти, например решетката отпред, която му придава някак агресивен вид. В живота си не съм виждал на живо Запорожец, но съм чувал много истории за тези коли. Те основно се въртят около ремонтите и вътрешната украса.”

Хладилникът


„Възхитителен дизайн! Категорично не разбирам защо руснаците купуват китайски хладилници и подкрепят ребрандирането, вместо да вдъхнат нов живот в старите форми!”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ