Ще бъде ли китайската година на тигъра последната за дивите котки?

Ще бъде ли китайската година на тигъра последната за дивите котки?

Глобалната популация на дивите котки намалява със застрашителни темпове, алармират природозащитни организации. Броят на тигрите в дивата природа в китайската година на тигъра, започнала преди месец, е достигнал 3000, съобщава New York Times. Това е едва 3% от броя на тигрите преди 100 години.

Тази седмица в Катар започва конференция за Конвенцията  за международна търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна, където изчезването на тигрите в световен мащаб ще бъде водеща тема. По същата тема през септември е планирана и среща на върха във Владивосток с руския премиер Владимир Путин и президента на Световната банка Робърт Зелик. Путин е проявил специален инетерес към Амурския тигър, известен още като Сибирски тигър.

Основната причина за изчезването на дивите котки е бракониерството, което ще бъде и водеща тема на конференцията в Катар. Има около 5000 тигри, отглеждани в плен в Китай, и още 8000 по целия свят – използвани за развлечения или държани като домашни любимци. Само в Тексас броят на тигрите в плен се равнява на броя им в дивата природа в световен мащаб.

България също може да се похвали - наскоро двамата братя, станали известни като Дамбовци и арестувани в акцията „Октодод”, нашумяха и като собственици на три сибирски тигъра и един ягуар, които отглеждат в къщата си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ