5 урока по продуктов дизайн от японските традиции

5 урока по продуктов дизайн от японските традиции

В свят, в който "иновация" е новата модна дума, е лесно да забравим, че някои от най-добрите идеи идват от изпитани във времето традиции. Япония има дълга история в създаването на продукти, които са не само издръжливи и надеждни, но и естетически приятни. От коли до електроника, страната има репутация на качество. В древна Япония занаятчиите са се стремели към съвършенство в своите занаяти и този ангажимент към съвършенство все още е очевиден в продуктите, произведени там днес. Какво обаче можем да научим от японския подход към продуктовия дизайн? Ето пет тайни за успех:

1. Дизайнът трябва да бъде изживяване сам по себе си 

Японски идиом гласи "mono no aware", което се превежда като "дълбоко оценяване на красотата на мимолетните моменти". Тази философия е очевидна в много японски продукти, които са проектирани така, че потребителите да се насладят на тяхната естетическа привлекателност, както и на тяхната функция.

Един продукт, който олицетворява тази идея, е Фурошики, традиционна японска опаковъчна кърпа. Тези кърпи обикновено са направени от красиви тъкани и могат да се използват за опаковане на подаръци или за носене на предмети. Действието по сгъване на плата в специфична форма е медитативен процес, а резултатът е произведение на изкуството, което може да се използва отново и отново.

Съвременните продукти също могат да бъдат проектирани с мисълта за философията "mono no aware". Например, дори един обикновен куфар може да се превърне в луксозно изживяване, ако е добре изработен и красив на вид. Фирмата за багаж и пътуване Monos.com, кръстена на тази японска концепция, наскоро събра 30 милиона долара финансиране, демонстрирайки че има силно търсене на продукти, които предлагат повече от просто полезност.

2. Формата трябва да следва функцията 

Японската естетика, известна като "wabi-sabi", прегръща несъвършенството и този принцип често се прилага при дизайна на продуктите. Идеята е, че продуктът трябва да бъде проектиран така, че да изпълнява добре функцията си, а формата му да е второстепенна.

Тази философия е очевидна в дизайна на традиционните японски мечове. Тези мечове са предназначени преди всичко за битка и тяхната форма следва функцията. Те не са предназначени да бъдат красиви предмети, а да бъдат смъртоносни, ефективни оръжия.

По ирония на съдбата, функционалността на тези мечове често ги прави по-красиви, тъй като простият им дизайн е елегантен и ефективен. В свят, в който много продукти са претоварени с ненужни функции, философията "wabi-sabi" е освежаващо напомняне, че по-малкото може да бъде повече.

3. Простотата е ключова 

Друга японска естетика, "shibui", се превежда като "елегантна простота". Тази философия е очевидна в много японски продукти, които са проектирани да бъдат възможно най-прости и ефективни.

Един пример е влакът-стреля, който е проектиран да бъде бърз и ефективен начин за пътуване между градовете. Влаковете са елегантни и опростени, а тази простота ги прави не само ефективни, но и красиви по свой начин.

4. Материалите имат значение 

В Япония се отдава голямо значение на избора на материали. Занаятчиите се грижат да избират само най-добрите материали за своите продукти и често използват традиционни методи за обработката им.

Например японската хартия се прави от вид дърво, наречено "kozo". Кората на дървото се събира и след това се вари, за да се получи каша. Тази каша след това се оформя в листове хартия, които се оставят да изсъхнат на слънце. Резултатът е здрава и издръжлива хартия, която се използва за всичко - от изкуства и занаяти до традиционна архитектура.

5. Качеството пред количеството 

В Япония се смята, че продуктът трябва да бъде направен за цял живот. Тази философия е известна като "monozukuri", което се превежда като "изкуството да правиш неща".

Monozukuri е холистичен подход към дизайна на продукта, който взема предвид всичко - от използваните материали до производствения процес. Целта е да се създават продукти, които са не само функционални и надеждни, но и красиви и вечни.

Тази философия е очевидна в японските автомобили, които са известни със своята издръжливост и качество. Много японски автомобили все още се движат по пътищата днес, десетилетия след като са били произведени за първи път. Това е доказателство за качеството на материалите и грижата, вложена в изработката им.

Япония има дълга история на създаване на качествени продукти и можем да научим много от техния подход. Чрез прилагане на принципите на "mono no aware", "wabi-sabi" и "monozukuri", ние можем да създадем продукти, които са не само функционални, ефективни и надеждни, но и естетически приятни и вечни. 

Източник: Фредерик Бъслер за entrepreneur.com

Превод и редакция: Нели Тодорова                                        

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е получил срок от 100 дни да разреши военният конфликт
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа