Новите рекламни правила на Facebook

Новите рекламни правила на Facebook

Най-голямата социална мрежа изцяло променя начина, по който таксува рекламодателите, съобщава Business Insider. Маркетинг експертите реагират със смесени чувства, продължават авторите на американския бизнес сайт.

От сега нататък онзи, който купува реклама във Facebook като плаща за кликване (CPC), ще трябва да плаща само когато потребител е кликнал линк към сайта на бранда му или мобилното приложение на бранда му. Рекламодателите вече няма да плащат, ако потребителят е харесал, споделил или коментирал публикацията им. 

Идеята е рекламодателите, купуващи реклами във Facebook, да започнат да плащат за действително работещи реклами, върху които е имало кликване, вместо да плащат за ангажираност на публиката чрез харесвания и споделяния. Това означава, че най-вероятно те ще плащат по-скъпо - CPC цената ще се покачи. Но и възвръщаемостта на рекламната им инвестиция ще бъде по-голяма. В общи линии, те ще могат да бъдат по-конкретни относно вида реклами, които искат да си купят във Facebook. 

"Ако се замислите, много рекламодатели знаят, че Facebook е само социална платформа и те са тясно фокусирани в работата си върху степента на ангажираност", коментира пред Marketing Land ръководителят продуктов маркетинг на Facebook Ричард Сим. "През последните няколко години ние наистина работихме върху създаването на бизнес резултати. Преходът към кликвания, било то само към кликванията върху линкове, е голяма стъпка", казва той. 

Как реагират маркетолозите? 

Джери Дейкин, глобален дигитален директор на маркетинговата компания Carat смята, че рекламодателите вероятно ще бъдат първоначално смутени от по-високите цени, но в крайна сметка ще спечелят от промяната. "Има голям смисъл да бъдат разделени двете цели, защото в действителност те винаги са били различни", казва той за Business Insider. Според него видът съдържание, който най-добре провокира коментари, е вероятно доста различен от другия, които създава кликвания. И има малко свидетелства, че споделянето и коментирането в крайна сметка задвижват резултати на макроравнище. 

Кристина Субраманян, която ръководи мобилната мрежа за рекламна размяна Mobclix в Щатите от 2010 г., се съгласява с това мнение. "Рекламодателите трябва да се радват, защото искат да направят своите покупки на реклама с измерим успех - никой досега не може да пресметне истинската стойност на един лайк или коментар. Така че има смисъл да се изведе това измерване", казва тя. 

Анализаторът на Needham Лаура Мартин пък посочва, че дигиталната реклама все още има нужда от стандарт за измерване в различните сайтове. Но все пак, според нея, това е положителна инициатива на Facebook. По-чиста форма е на измерване на ефективността на рекламата в него. 

В Twitter също се разрази експертна дискусия сред представители на голямата рекламна индустрия в САЩ. Някои от тях посочват, че не е изненада, че данните на Facebook продължават да бъдат по-задълбочени, но сега вече рекламодателите не само ще могат да виждат истинската възвръщаемост на инвестициите си, но и да разбират за лошото представяне на рекламата си и бързо да се коригират. И няма по-добра почва за експерименти от Facebook и нейния модел CPC. Той ще улесни марките да вземат умни решения за себе си. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ