Рискованата технология, която промени курса на компанията Lego

Рискованата технология, която промени курса на компанията Lego

Повечето хора мислят за Lego като за компания, която прави малки пластмасови тухлички, които децата (и възрастните) сглобяват във въображаеми творения. Миналата година компанията пусна стотици различни продукти, почти всички от които са съсредоточени върху тези пластмасови тухли.

Lego обаче не стартира по този начин. Всъщност основателят на компанията е дърводелец, а първите играчки са ръчно изработени от дърво, включително пожарна кола, патица и влакче.

Тухлите дойдоха много по-късно и те превърнаха Lego Group в най-голямата компания за играчки в света с над 9,6 милиарда долара приходи миналата година. Едва когато основателят на Lego Group Оле Кърк Кристиансен пътува до Копенхаген през 1946 г., той вижда демонстрация на машина за шприцоване, която в крайна сметка ще промени всичко.

„Подтикнат от естественото си любопитство и интерес към технологиите, Оле Кърк започва да се занимава с производството на пластмаса в средата на 40-те години на миналия век. Той започва сътрудничество със своя зет, Мартин Йоргенсен, базиран в Копенхаген. В поредица от писма между двамата (датиращи между лятото на 1945 г. и края на 1946 г.) двамата обсъждат ранните стъпки във формоването на пластмаса“, разказва Сигне Визе, корпоративен историк на Lego Group. 

През 1947 г. той прави поръчка за британска машина за леене под налягане Windsor SH. Въпреки че е трудно да се определи точната цена от историческите записи, Сигне Визе разказва, че „струва повече от половината от последната работна печалба на компанията“.

Честно казано, идеята изглежда смешна по всякакъв начин. Кристиансен е бил дърводелец, който е станал производител на играчки, и има голяма разлика между модата на играчки камиони, коне и влакчета и производството на пластмасови шприцовани играчки. Също така, само няколко години по-рано, компанията беше претърпяла опустошителен пожар и съвсем наскоро беше възстановила своята фабрика за дървени играчки.

Не само това, но поради проблемите на Европа след Втората световна война, доставката на формовъчната машина продължава да се отлага. Кристиансен всъщност беше заложил бъдещето на компанията си на нещо, за което не знаеше нищо и нямаше представа кога изобщо ще се появи.

„Първоначалният план беше Йоргенсен да създаде производство на пластмасови играчки Lego в Копенхаген. Но с течение на времето и чакането на машината за формоване да бъде доставена, Оле Кърк променя решението си и иска производството на пластмаса да се извършва в Билунд“, обяснява Визе. В писмо Оле Кърк пише: „Човек се опитва да погледне назад към това, което се е случило, времето, което е минало, и вярвам, че започнахме правилно това и също така вярвам, че ще успеем.“

Едва през 1948 г. машината най-накрая е доставена, но компанията ще трябва да похарчи повече пари за форми и пластмасови материали. Lego щеше да прекара почти цяла година в експерименти какво да направи. Първоначално пластмасовите играчки са били само вариации на това, което преди е било направено от дърво. Имало е камиони и малки герои, базирани на предварително направени форми от други компании.

Но това експериментиране в крайна сметка довело до първата версия на тухличката Lego, с която милиони деца играят всеки ден. Почти 10 години по-късно, през 1958 г., Lego Group патентова своя тухлен дизайн. Няколко години след това, синът на Кристиансен, Готфрид, който по онова време е собственик на фирмата, решава, че компанията ще спре изцяло да произвежда дървени играчки и ще се съсредоточи изцяло върху тухличките.

Мжете да погледнете историята и да си помислите, "Е, той извади късмет, че това с пластмасовите тухли се получи." И ще бъдете прави. Извадил е късмет. Това с тухлите не беше гаранция и той беше похарчил повече от половината печалба на компанията за една машина, без дори да има план как да я използва за правене на играчки, камо ли за правене на пари.

Това е историята на всеки предприемач. Залагате на своята идея често без план. Имате интуиция за нещо и се залавяте за работа. Има шанс да грешите и да загубите всичко. Но това не означава, че не трябва да поемате рискове.

Просто продължавам да мисля за писмото на Кристиансен и думите му. „Вярвам, че започнахме правилно това и също вярвам, че ще успеем“, е написал той. Оказва се, че той е бил прав и тухличките Lego станаха невероятно успешни. Но всичко започва с един голям залог и не мога да не си помисля колко различен би бил светът на играчките и творчеството, ако Кристиансен не беше успял преди 77 години. 

Източник: Джейсън Атън за Inc.com

Превод и редакция: Нели Тодорова                                                 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ